Share

محمدجواد ظریف روز پنج‌شنبه ۱۵ اسفندماه (هفتم مارس) به جاکارتا رفت تا آمادگی خود را برای مذاکره درباره خط مشی دولت استرالیا در قبال پناهجویان اعلام کند. در پی کشته شدن یک پناهجوی ایرانی در جزیره مانوس، ایران و اندونزی آماده مذاکره درباره مسایل پناهجویان ایرانی و رفتار دولت استرالیا با این پناهجویان هستند.

mb_wide_PNG_20130816191714310708-620x349

اردوگاه پاپوآ گینه‌نو توسط دولت استرالیا اداره می‌شود و ساکنان آن اغلب از کشور‌های خاورمیانه هستند.

چندی پیش خبر کشته‌شدن رضا بیاتی، پناهجوی ۲۳ ساله ایرانی، در جریان شورش پناهجویان در اردوگاه پاپوآ گینه نو منتشر شد. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش از آن خبرهایی از وضعیت نامناسب پناهجویان ایرانی در اردوگاه‌های استرالیایی منتشر شده بود.

استرالیا از اسکان پناهجویانی که با قایق تلاش به ورود به این کشور دارند اجتناب می‌کند، که این امر موجب خشم پناهجویان و عدم اطمینان آنان درباره آینده می‌شود.

در پی کشته شدن رضا بیاتی، خبرگزاری استرالیایی (the Australian) گزارش داد که ۱۷ پناهجوی دیگر درخواست بازگشت به ایران را مطرح کرده‌اند که ۱۱ تن از آنان ایرانی بوده‌اند.

به گزارش گاردین، وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف که در روز پنج‌شنبه وارد جاکارتا شد، تصریح کرد که موضوع پناهجویان در برنامه گفت‌وگوهای دو طرف قرار دارد.

ظریف بدون اشاره به دلایل خروج ایرانی‌ها از کشورشان و تقاضای پناهندگی از دیگر کشورها، به خبرنگاران گفت: “زندگی اتباع ما برایمان مهم است و ما در واقع بیانیه‌ای علیه رفتار استرالیا در قبال اتباع ایرانی صادر خواهیم کرد”.

ظریف این سخنان را در یک کنفرانس مطبوعاتی همراه با وزیر امور خارجه اندونزی مطرح کرد، اما مقام اندونزیایی از پاسخ به سئوالات درباره این گفت‌وگو‌ها پرهیز کرد.

Share