Share

یک سرباز ونزوئلایی و یک موتورسوار پنجشنبه ۱۵ اسفند (ششم مارس)،  در جریان مسدود کردن خیابانی در کاراکاس توسط معترضان کشته شدند.  مرگ این دو نفر، بنا به آمار رسمی منتشر شده توسط مقامات ونزوئلا، کشته شدگان اعتراضات یک ماهه در این کشور را به ۲۰ تن رساند.

venezuela-protest-1-32

ونزوئلا از حدود یک ماه پیش با اعتراض‌های خیابانی روبه‌رو بوده که در طی آن بیش از۲۰ نفر کشته شده‌اند.

بنا به گزارش رویترز، هفته‌ها است که معترضان با درخواست استعفای رییس جمهور نیکولاس مادورو، تظاهرات برگزار می‌کنند. این امر به درگیری آن‌ها با نیروهای امنیتی و حامیان دولت انجامیده است.

یکی از فرماندهان گارد نظامی به رویترز گفته است که علت کشته شدن موتورسیکلت سوار، حمله مردم به او بوده است. به گفته وی، موتورسیکلت‌سوارانی که سنگرهای خیابان‌ها در یک محله طبقه متوسطی را پاکسازی می‌کردند، از جانب سکنان ساختمان‌های اطراف با سنگ و سپس با اسلحه مورد حمله قرار گرفتند. علت مرگ موتورسیکلت سوار در روز گذشته شلیک به گردن وی عنوان شده است.

شاهدان عینی گفته‌اند که ارتش با ۲۰ وسیله نقلیه زرهی وارد عمل شد و از گاز اشک آور برای متفرق ساختن صد‌ها معترض استفاده کرد. مادورو چهارشنبه این هفته، ۱۴ اسفند (پنج مارس) از سازمان‌های طرفدار دولت خواست تا به برقراری نظم در خیابان‌ها کمک کنند. یکی از این گروه‌ها  موسوم به کالکتیووس است که مخالفان دولت آن را گروهی شبه نظامی می‌نامند.

تظاهرات در ونزوئلا در واکنش به کمبود مداوم کالاهای اساسی و تورم مزمنی رخ داد که به ۵۳ درصد در سال ۲۰۱۳ رسید. اما پس از کشته شدن سه نفر در راهپیمایی ۱۲ فوریه به این تظاهرات به یک اعتراض ملی بدل شد. این یکی از بد‌ترین ناآرامی‌هایی است که ونزوئلا در طی یک دهه اخیر به خود دیده است. رویترز گزارش می‌دهد شانس کمی وجود دارد که ناآرامی‌های اخیر به تغییر بنیادینی از نوع اکراین بدل شود.

venezuela-student-protest-feb.-16-2014

تظاهرات اخیر یکی از بد‌ترین ناآرامی‌هایی است که ونزوئلا در طی یک دهه اخیر به خود دیده است.

اعتراضات از یک طرف شامل یک سری تظاهرات صلح‌طلبانه از جانب دانشجویان و از طرف دیگر شامل مجموعه‌ای از خشونت‌ها میان نیروهای امنیتی و معترضان نقاب پوشی بوده است که سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب می‌کردند.

طرفداران دولت، مخالفان آن را به بر هم زدن نظم و آسیب رساندن به اموال عمومی متهم می‌کنند. سنگرهای ساخته شده از شن و آشغال‌های سوخته حتی منتقدان دولت را عصبانی کرده است و به دعوا میان رانندگان در خیابان‌ها و تظاهرکنندگان انجامیده است.

اما معترضان بیشتر از پیش ادعای رهبران مخالف دولت را مبنی بر لزوم صلح‌آمیز بودن تظاهرات را رد می‌کنند. رهبران مخالف دولت می‌گویند که معترضان باید تمرکز خود را بر تغییر عقیده طرفداران مردد مادورو متمرکز سازند.

رییس جمهور مادورو، راننده اتوبوس سابقی که خود را پسر چاوز می‌نامد، خواستار نشست رییس جمهورهای اتحادیه امریکای لاتین برای گفتگو درباره نا‌آرامی‌ها شد. به گزارش سی ان ان، وی در روز چهارشنبه این هفته با متهم ساختن رییس جمهور پاناما به خاطر همدستی با آمریکا برای دخالت در امورد داخلی ونزولا، به ارتباط ونزوئلا با پاناما پایان بخشید. در روز پنجشنبه نیز، در راستای این قطع ارتباط، سفیر و سه دیپلمات پاناما با فرصتی ۴۸ ساعته برای ترک این کشور مواجه شدند.

Share