Share

فوتبال زنان 3

فهرستی شامل ۶۷ نفر از بازیکنان، مربیان، داوران، سرپرستان و مسئولان فوتبال و فوتسال زنان از سوی وزارت ورزش تهیه شده است که همگی باید به تدریج از این دو رشته ورزشی کنار بروند.

به ۶۷ نفر یادشده به طور غیر رسمی اعلام شده است که «مشکل حراستی» دارند. به همین دلیل همه کسانی که نامشان در فهرست آمده است قصد دارند روز شنبه در دفتر رباب شهریان، معاون امور بانوان وزارت ورزش حاضر شوند و خواستار پاسخگویی این مقام مسئول شوند.

همچنین چند نفر از نیروهای اصلی فوتبال و فوتسال زنان در فدراسیون فوتبال ایران با نامه محرمانه حراست وزارت ورزش، از کار اخراج شده‌اند. فاطمه علیپور مسئول کمیته مسابقات زنان و غزال سرشار ناظر داوری ازجمله این نیروها هستند.
محرومیت این ورزشکاران در پی ماجرای پرابهام محرومیت شماری از بازیکنان عرصه فوتبال و فوتسال ایران صورت گرفته است که به روایت رسمی، دچار «ابهام جنسیتی»اند.
پانزدهم بهمن‌ماه سال جاری (۱۳۹۲ خورشیدی)، احمد هاشمیان رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال، اعلام کرد که دستورالعمل تعیین جنسیت ورزشکاران زن در باشگاه‌هایی که در حوزه فوتبال یا فوتسال زنان تیمداری می‌کنند، به مرحله اجرا رسیده است. او گفت تاکنون هفت فوتبالیست و فوتسالیست زن از حضور در مسابقات محروم شده‌اند.

 محرومیت ۶۷ بازیکن، مربی و داور فوتبال زنان از ادامه فعالیت؛ در گفت‌وگوی رادیویی نسیم روشنایی با ایرج ادیب‌زاده

[podcast]https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/03/rouze-jahanizan-tabizez-jensi-darvarzesh-iran.mp3[/podcast]

فریده شجاعی نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران اما خبر یادشده را تکذیب کرده و گفته بود از حضور بازیکنانی که ابهام جنسیتی دارند بی‌اطلاع است و حتی نمی‌داند چه کسانی از ادامه فعالیت محروم شده‌اند.

رادیو فردا در یک گزارش خبری نوشته است: «برخی صفحات خارجی پربیننده فوتبالی در فیسبوک، مطالبی درباره “حضور مردان در تیم زنان ایران” درج کرده‌ و منبع خبر خود را نیز فیفا عنوان کردند. برخی بازیکنان زن می‌گویند این اطلاعات غیر واقعی از ایران ارسال شده تا بستر لازم برای محدودتر شدن دو رشته پرطرفدار فوتبال و فوتسال زنان مهیا شود. عکسی نیز منتشر شده‌ که به وضوح مشخص است با استفاده از ساده‌ترین روش‌های فتوشاپی، صورت و اندام برخی اعضای تیم زنان ایران را تغییر داده‌اند.»

محرومیت شماری از دست‌اندرکاران فوتبال و فوتسال زنان همچنین همزمان با استعفای مریم ایراندوست مربی تیم ملی فوتبال زنان است.

مریم ایراندوست در هفته ای که گذشت  استعفای شفاهی خود را به فریده شجاعی نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال اعلام کرده است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، وی احتمالاً در هفته پیش رو استعفای کتبی خود را به فدراسیون ارائه خواهد داد. پیش از او شهرزاد مظفر، سرمربی تیم ملی فوتسال زنان ایران در نیمه دوم بهمن ماه از مقام خود استعفا داده بود.

فریده شجاعی اما گفته است که «نمی‌داند چرا مربیان تیم ملی یکی‌یکی استعفا می‌دهند. چون اتفاقی نیفتاده و مشکل خاصی وجود ندارد».

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران در پاسخ به اینکه گفته می‌شود کفاشیان و وزارت ورزش به فوتبال زنان توجهی نمی‌کند و به همین دلیل اردوهای تیم ملی تشکیل نمی‌شود، گفته است: «مگر می‌شود مشکلی وجود نداشته باشد، ‌اما این مشکلات قابل بحث است و ما هم به دنبال این هستیم که حاشیه‌ها را از بین ببریم.»

یکی از دلایل استعفای ایراندوست نبودن برنامه‌‌ای برای تمرین فوتبالیست‌های زن عنوان شده است. نایب رئیس فوتبال زنان نیز تائید کرده است که فدراسیون فوتبال ایران برنامه‌ای برای تیم ملی زنان در رده بزرگسالان ندارد.

شجاعی درباره مخالفت  کفاشیان با حضور تیم ملی فوتبال زنان در بازی‌های آسیایی گفته است: «واقعیت این است که تیم‌هایی به بازی‌های آسیایی می‌روند که شانس مدال داشته باشند،‌ درستش همین است. اما حضور تیم فوتبال زنان هدف توسعه‌ای دارد. بالاخره حجاب در فوتبال تصویب شده و این موضوع می‌تواند گامی مثبت در شرکت تیم‌های مسلمان در مجامع بین‌المللی باشد. آقای کفاشیان هم می‌گوید تیم فوتبال زنان چون مقام نمی‌آورد صلاح نیست که به این مسابقات برود.»

بی‌برنامه‌گی فدراسیون فوتبال برای تیم ملی فوتبال زنان

مریم ایران‌دوست، مربی تیم ملی فوتبال زنان، روز سه شنبه سیزدهم اسفندماه،  «بی‌برنامه بودن فدراسیون فوتبال برای تیم ملی فوتبال زنان در رده بزرگسال»، «تعویق مسابقات غرب آسیا» و «عدم برگزاری اردوهای پیش‌بینی شده برای تیم ملی فوتبال زنان» را ازجمله دلایل استعفای خود مطرح کرده است.

وی که سرمربی تیم ملوان بندر انزلی نیز هست، تاکید کرده است: «چرا باید تنها عنوان سرمربی تیم ملی را داشته باشم در حالی که هیچ اردو و برنامه‌ای برگزار نمی‌شود؟»

این فوتبالیست با تاکید بر اینکه خود را در برابر فوتبال دوستان ایرانی مسئول می‌داند گفته است: «از آنجایی که هیچکدام از برنامه‌هایی که به فدراسیون داده بودم، محقق نشده ترجیح می‌دهم در زمان مناسب‌تری و وقتی فضا فراهم شود، در خدمت تیم ملی باشم.»

پیش از این در ماه بهمن سال جاری، شهرزاد مظفر سرمربی سابق تیم ملی فوتسال زنان ایران، در حالی استعفا داد که این تیم در سال‌های اخیر و به واسطه فعالیت های وی مسیری رو به رشد را طی کرده بود. در مسابقات غرب آسیا که در سال ۹۱ برگزار شد، ایران هشت بر یک توانست اردن را شکست دهد. در تورنمنت روسیه نیز مقام سوم و در جام جهانی پرتغال، عنوان هفتم را کسب کرد.

این تیم در مسابقات آسیایی داخل سالن کره جنوبی با پیروزی در بازی‌های دشوار به فینال رسید و در وقت اضافه مقابل ژاپن شکست خورد و نایب قهرمان شد. در جام جهانی کوچک در اسپانیا نیز با شکست اوکراین که رتبه پنجم جهان را داشت، عنوان پنجمی را به خود اختصاص داد.

بی انگیزه شدن زنان فوتسالیست

شهرزاد مظفر سرمربی سابق تیم ملی فوتسال زنان ایران با تائید موفقیت‌های یادشده، درباره علت استعفایش از تیم ملی فوتسال زنان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران گفته بود که نتوانسته «حق و حقوق بازیکنانش را پس از کسب موفقیت در مسابقات مختلف از جمله به دست آوردن نایب قهرمانی در مسابقات داخل سالن آسیا» بگیرد.

وی بر دلسردی و بی‌انگیزه شده بازیکنان تیم فوتسال زنان، عدم توجه مسئولان به موفقیت‌های ورزش زنان و اجرا نشدن وعده‌های مطرح شده تاکید کرده و ادامه داده بود: «دیگر نمی‌توانستم به روی بازیکنان نگاه کنم و از آنها خجالت می‌کشیدم چون نتوانستم حق و حقوق آنها را بگیرم در حالی که یکی از افرادی که بازیکنان امید دارند او بتواند حق و حقوق‌شان را بگیرد سرمربی‌شان است. ما بعد از مسابقات کره جنوبی تلاش زیادی کردیم که بتوانیم این حق و حقوق را بگیریم، اما چنین اتفاقی نیفتاد.»

سرمربی سابق تیم ملی فوتسال زنان ایران در پی استعفای خود با اشاره به عدم تحقق  وعده‌های مسئولان به زنان ورزشکار تاکید کرده بود: «حالا هفت ماه از مسابقات داخل سالن آسیا می‌گذرد و هیچ اتفاقی نیفتاده است. آن‌ها دیدند که هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و قرار نیست که صورت بگیرد و انگیزه‌شان را از دست داد‌ه‌اند.»

Share