Share

احمد توکلی، نماینده مردم تهران نامه‌ای به حسن روحانی نوشته و از او پرسیده که چرا ایران در چارچوب توافق ژنو، باید شرکت‌هایی را که می‌خواهد از آنها خرید کند، به تایید آمریکا برساند.

احمد توکلی

او هم‌چنین پرسیده چرا در مذاکرات از حریف پذیرفته شده که بانک‌های داخلی و خارجی دخیل در معاملات نفتی و ارزی با توافق او معلوم شوند.

آن گونه که توکلی نوشته است، وزارت خارجه ایران هشت شرکت خارجی را برای خرید کالاهای اساسی به ۱+۵ معرفی کرده اما آنها تنها ۴ شرکت را پذیرفته‌اند.  او از روحانی سوال کرده که «آیا جنابعالی اطلاع دارید که مالکان هر ۴ شرکت آمریکایی هستند؟ آیا می‌دانید این ۴ شرکت در دوران دفاع مقدس به ما کالاهای اساسی نمی‌فروختند؟»

توکلی در نامه خود آورده که وقتی انتقال ارز زیر نظر آنها انجام می‌شود چه نگرانی هست که ما از کدام شرکت خرید می‌کنیم: «چرا آمریکا اصرار دارد چنین امری را بر ما تحمیل کند؟ جز این است که قصد تحقیر دارد؟»

نماینده اصولگرای تهران عنوان کرده که شاید آمریکا می‌خواهد مبادی خرید و واردات ایران آن هم در کالای اساسی را به خودش منحصر سازد و به این وسیله اهرم فشار دیگری به دست آورد یا انحصارات داخلی را تقویت کند.

توکلی نوشته که این تازه اول کار است و هنوز خیلی مانده تا مذاکرات به نتیجه نهایی برسد: «اگر سقف استیفای حقوق خود را کوتاه بگیریم قدرت چانه زنی ما در مسائل مهمتر کم نخواهد شد؟»

نامه توکلی هم‌زمان با ورود کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست هیئت مذاکره کننده ۱+۵  به تهران منتشر شده است.

Share