Share

پس از گذشت حدود دو روز بی‌خبری از سرنوشت پرواز هواپیمایی مالزی به مقصد پکن، احتمال عمل تروریستی هنوز رد نشده است.

12744424803_6af172e3bd_z

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ پرواز MH۳۷۰ دو روز پیش پس از یک‌ ساعت پرواز ناپدید شد.

به گزارش رویترز، افسران ارتش مالزی امروز یکشنبه نهم مارس اعلام کرده‌اند که هواپیمای گم‌شده ممکن است پیش از قطع ارتباط با مرکز کنترل پرواز از مسیر برنامه‌ریزی‌شده حرکت خود بازگشته باشد. این گمانه‌زنی به معماهای لاینحل پیرامون سرنوشت این پرواز دامن زده است.

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ پرواز MH۳۷۰ دو روز پیش پس از یک‌ ساعت پرواز ناپدید شد. با آغاز گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت هواپیما جستجوها برای یافتن سرنخ‌های مربوط آغاز شد. ابتدا ویتنام از وجود دو لکه روغنی و مشاهده ستونی از دود در نزدیکی خلیج تایلند خبر داد. دو ناوچه ارتش ویتنام برای جستجو به محل اعزام شدند، اما تا کنون هیچ ردی از هواپیمای مالزیایی به دست نیامده است. علاوه بر این دو ناوچه، ۲۲ هواپیما و ۴۰ کشتی از مالزی و کشورهای همسایه همراه با کشتی‌ها و هواپیماهای چینی و آمریکایی نیز به منطقه اعزام شده‌اند.

رمز و رازها حول سرنوشت پرواز وقتی شدت گرفت که معلوم شد دو مسافر اتریشی و ایتالیایی موجود در فهرست پرواز در واقع سوار این هواپیما نشده‌اند. بنا به اظهارات مقامات اتریشی و ایتالیایی پاسپورت‌های این دو پیشتر به سرقت رفته بود. یک مسئول سابق حمل و نقل ایالات متحده در گفتگو با سی.ان.ان اظهار داشت که این اتفاق “علامت خطری جدی” است. وی افزود که اتباع غربی برای ورود به چین نیاز به ویزا دارند و بنابراین پاسپورت‌های مسروقه باید برای سوارشدن بر این پرواز دارای ویزای معتبر چین بوده باشند. اینترپل نیز گزارش داده است که اطلاعات مربوط به پاسپورت مسروقه شهروند ایتالیایی در بانک داده‌هایش موجود بوده و مشخص نیست چگونه فرد دارای این پاسپورت توانسته از بند پلیس فرودگاه عبور کند.

-c6044e38749e97cd

قطع ارتباط ناگهانی پرواز با مرکز کنترل و عدم وجود تماس اضطراری از سوی کابین خلبان، احتمال انفجار ناگهانی و بنابراین وجود بمب در هواپیما را افزایش داده است.

پس از آن بی‌بی‌سی گزارش داد که دو بلیط مربوط به این دو پاسپورت مسروقه با یکدیگر خریداری شده‌اند. این بلیط‌ها از مقصد کواآلامپور به پکن و آمستردام بوده‌اند و سپس بلیط مربوط به پاسپورت ایتالیایی به کپنهاگ و بلیط مربوط به پاسپورت اتریشی به فرانکفورت ختم می‌شده‌اند. این گزارش بدین معنا ست که افراد دارای پاسپورت نیازی به ویزای چینی نداشته‌اند.

بنا به گزارش رویترز، پاسپورت‌های مسروقه می‌توانند مربوط به مهاجران غیرقانونی باشند یا مربوط به طیف متنوعی از مجرمان، از جمله تروریست‌ها. مقامات مالزیایی تاکید کرده‌اند که هیچ احتمالی، از جمله عمل تروریستی را غیرممکن نمی‌دانند.

به گزارش الجزیره، قطع ارتباط ناگهانی پرواز با مرکز کنترل و عدم وجود تماس اضطراری از سوی کابین خلبان، احتمال انفجار ناگهانی و بنابراین وجود بمب در هواپیما را افزایش داده است.

پرواز MH۳۷۰ هواپیمایی مالزی حامل ۲۳۹ مسافر و خدمه پرواز بوده است.

Share