Share

کاترین اشتون در نخستین سفر خود به تهران، با گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی و نرگس محمدی، فعال حقوق زنان دیدار کرده است.

اشتون گوهر عشقی

کاترین اشتون در ملاقات با گوهر عشقی و نرگس محمدی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز هشتم مارس، روزجهانی زن وارد تهران شد، با چند نفر دیگر از فعالان حقوق زنان نیز دیدار کرده است. او در بیانیه‌ای که در پایان سفرش منتشر شد اعلام کرد: «کسی نباید از این‌که در سفر من به تهران تمرکز زیادی بر موضوع حقوق بشر بود تعجب کند. من با فعالان زن در ایران در باره شرایط این کشور گفت‌وگو کردم؛ فعالیت‌هایی که از روزنامه‌نگاری تا کمک به پناهندگان افعان؛ بخش‌های مختلف جامعه مدنی را در بر می‌گیرد.»

از دیدار اشتون با گوهر عشقی و نرگس محمدی دو عکس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و نیروهای اصولگرا به این ملاقات واکنش تندی نشان داده‌اند.

مینو اصلانی، رئیس جامعه زنان بسیجی خواستار پاسخگویی دستگاه‌های دیپلماسی کشور به دیدارهای اشتون شده و پرسیده چرا او با خانواده “شهدای هسته‌ای” ملاقات نکرد.

۵۷ تشکل غیر دولتی زنان ایران در واکنشی فوری به ملاقات اشتون با فعالان حقوق زنان و مادر ستار بهشتی بیانیه‌ای منتشر کرده‌ و  گفته‌اند که “دبدار با فتنه‌گران” راه‌های اعتمادسازی را از بین می‌برد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ظهر روز دوشنبه ۱۹ اسفند اقدام اشتون در دیدار با فعالان زن در سفارت اتریش را “هماهنگ نشده” خواند و عنوان کرد که این اقدام‌ها موجب “سوءظن مردم ایران علیه غرب” می‌شود.

Share