Share

وزارت امور خارجه ایران دیدارهای غیررسمی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر خود به ایران را “برخوردهای گزینشی سیاسی” دانست و اعلام کرد که در این رابطه تذکر رسمی داده است.

کاترین اشتون در سفر خود به تهران

کاترین اشتون در سفر خود به تهران

به‌گزارش منابع خبری ایران، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیدارهای غیررسمی اشتون را “مبتنی بر نگاه متأثر از برخوردهای گزینشی سیاسی و دوگانه از مقوله مهم حقوق بشر” دانست و گفت: “این‌گونه اقدامات به افزایش سوءظن مردم کشورمان در قبال غرب منجر خواهد شد و به روابط ایران و اتحادیه اروپایی کمکی نمی‌کند.”

کاترین اشتون در روز ورود خود به ایران که مقارن با روز جهانی زن بود، با برخی فعالان حقوق زنان دیدار کرد. او هم‌چنین با گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویسی که در زندان جان باخت، ملاقات داشت. خبر این دیدار و عکس‌های آن که پس از پایان سفر اشتون در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، محافل اصولگرا را به واکنش تند واداشت.

مرضیه افخم گفت: “تماس با جامعه مدنی تا زمانی که مداخله در امور داخلی تلقی نگردد و احترام به آداب و ارزش‌های کشورها مد نظر قرار گرفته باشد، در برنامه سیاست خارجی امری شناخته شده بوده کما این‌که وزیر امور خارجه کشورمان نیز در سفر به سایر کشورها در این چارچوب با فعالان جامعه مدنی از جمله محققین، اساتید و نویسندگان دیدار و تبادل نظر می‌نماید .”

وی افزود در مورد دیدارهای غیررسمی کاترین اشتون،به سفارت اتریش در تهران تذکر رسمی داده شده است.

کاترین اشتون اعلام کرده که در سفر خود با پنج نفر از فعالان حقوق زنان دیدار کرده ولی تاکنون تنها خبر و عکس ملاقات او با نرگس محمدی و مادر ستار بهشتی منتشر شده‌اند.

Share