Share

پنج روز دیگر ساکنان کریمه در مورد سرنوشت شبه‌جزیره خود تصمیم خواهند گرفت. پارلمان محلی اما با رأی اکثریت بالای نمایندگان تصمیم به جدایی از اوکراین گرفت.

تظاهرات طرفداران روسیه در سیمفروپول ـ کریمه

تظاهرات طرفداران روسیه در سیمفروپول ـ کریمه

به‌گزارش رویترز، پارلمان محلی کریمه در یک تصمیم‌گیری سریع، پنج روز پیش از آن‌که شهروندان کریمه رأی خود را درباره آینده سرزمین‌شان به صندوق‌ها بریزند، امروز سه‌شنبه ۲۰ اسفندماه (۱۱ مارس) به “اعلامیه استقلال جمهوری خودمختار کریمه و شهر سواستوپل” رأی مثبت دادند.

این تصمیم با رأی بالای ۷۸ نماینده از ۸۱ نماینده پارلمان به‌دست آمد. ۱۹ نماینده نیز در این جلسه غایب بودند.

اقدام پارلمان کریمه گام مهمی در پیوستن این منطقه به روسیه پیش از همه‌پرسی روز یکشنبه آینده خواهد بود.

سخنگوی پارلمان کریمه گفت: “پس از برگزاری همه‌پرسی، کریمه به‌عنوان عضو مستقل فدراسیون روسیه به‌شمار خواهد رفت.”

دولت موقت اوکراین در کی‌یف، آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که تصمیم پارلمان کریمه و همه‌پرسی روز یکشنبه را به‌رسمیت نمی‌شناسد، در حالی که روسیه از برنامه‌های دولت کریمه پشتیبانی می‌کند.

پارلمان روسیه نیز قصد دارد در روز یکم فروردین ۱۳۹۳ (۲۱ مارس) با تغییر قانونی پیوستن کریمه به این کشور را تسهیل کند.

یانوکوویچ: من همچنان رئیس‌جمهور قانونی‌ام

در کنار این اقدام پارلمان کریمه، ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور برکنار شده اوکراین نیز امروز در دومین نشست رسانه‌ای خود در روسیه گفت دولت جدید اوکراین خواهان جنگ داخلی است و وی همچنان رئیس‌جمهور قانونی کشور است.

به‌گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، یانوکوویچ که همچون نشست مطبوعاتی قبلی‌اش در “روستوف ـ نا ـ دونو”، واقع در کرانه رود دُن در جنوب روسیه سخن می‌گفت، با بیان این‌که همچنان رئیس‌جمهور قانونی اوکراین و فرمانده کل قوا است، گفت بی‌قانونی علیه شهروندان اوکراین بیشتر و بیشتر می‌شود.

ویکتور یانوکوویچ از خطر فایشست‌ها در اوکراین سخن گفت.

ویکتور یانوکوویچ از خطر فایشست‌ها در اوکراین سخن گفت.

رئیس‌جمهور پیشین اوکراین گفت: “من زنده هستم. من به هیچ جایی فرار نکرده‌ام. من به‌هنگام کودتا خاک اوکراین را ترک نکردم و بلافاصله پس از این‌که شرایط امکان دهد، به‌طور حتم به کی‌یف بازخواهم گشت. انتخابات ریاست جمهوری اوکراین مطلقا نامشروع و غیرقانونی است.”

روسیه و طرفدارانش در اوکراین تحولات اخیر در این کشور و برکناری یانوکوویچ را “کودتا” می‌خوانند.

وی گفت کی‌یف قصد دارد جنگ داخلی راه بیندازد و افزود: “شهرهای اوکراین توسط افرادی که با ماسک چهره‌های خود را پوشانده‌ و بر بازوان خود باند بسته‌اند کنترل می‌شوند. بی‌قانونی شایع علیه شهروندان اوکراین در حال گسترش بیشتر است. افسران بلندپایه، کسانی که مخالف استفاده از نیروهای مسلح اوکراین، علیه جمعیت غیرنظامی در جنوب شرقی هستند، برکنار می‌شوند.”

او از این‌که رهبری کی‌یف “ارتش را به زیر پرچم استپان باندرا (از رهبران ناسیونالیست‌های تندرو در غرب اوکراین و همکار نازی‌ها) ببرد و با شکستن حصارها جنگ داخلی راه بیندازد”، ابراز نگرانی جدی کرد.

روسیه و ویکتور یانوکوویچ عامل اصلی تحولات اخیر اوکراین را نیروهای افراطی ناسیونالیست و فاشیست‌ها می‌دانند.

یانوکوویچ افزود: “آن‌ها می‌خواهند نیروهای تندرو از سازمان‌های ناسیونالیست را به نیروهای مسلح جذب کرده و آن‌ها را مسلح کنند.”

به‌گفته یانوکوویچ، اوضاع اجتماعی ـ سیاسی در اوکراین در آینده نزدیک رو به وخامت خواهد رفت.

کشورهای اروپایی باید گاز کمتری وارد کنند

همزمان با این تحولات جدید، وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که مقام‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی در لندن دیداری خواهند داشت تا در مورد احتمال اعمال تحریم‌‌هایی علیه روسیه گفت‌وگو کنند.

بر پایه طرحی که روز دوشنبه سران دولت‌های اروپایی در بروکسل مورد بحث قرار دادند این کشورها در راه کاهش وابستگی به گاز روسیه تلاش خواهند کرد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا حدود یک سوم منابع انرژی خود را از روسیه وارد می‌کنند.

Share