Share

مهدی کوچک‌زاده، نماینده تهران در مجلس در روز چهارشنبه ۲۱ اسفند اعلام کرد که رفتار کاترین اشتون در ایران بدتر از کاپیتولاسیون بوده است. او گفت کوتاهی از وزیر اطلاعات و وزیر خارجه پذیرفتنی نیست و دیدار اشتون با “محکوم فتنه” خدشه به استقلال کشور است.

کوچک زاده

کوچک‌زاده گفت آقای وزیر اطلاعات کجا هستید که برای بار دوم این “عجوزه” در کار سیستم قضایی ما دخالت می‌کند.

کوچک‌زاده عنوان کرد که ایران مستعمره یک مشت کشور اروپایی نیست: «آمریکایی‌ها و اروپایی‌‌ها به قول رهبر معظم انقلاب غلط می‌کنند راجع به حقوق بشر حرفی بزنند.»

 علی لاریجانی در پاسخ کوچک‌زاده تاکید کرد که دیدار اشتون با فعالان زن را نباید با کاپیتولاسیون مقایسه کرد. او در عین حال اقدام نماینده اروپا را بسیار زشت و “دون شان” اروپایی‌ها خواند.

لاریجانی عنوان کرد که اقدام هیئت اروپایی دزدانه بود و وزارت اطلاعات باید به این موضوع توجه کرده و دقت نظر داشته باشد.

روز چهارشنیه ۲۱ اسفند، متن کامل سوال ۲۰ نماینده مجلس از وزیر خارجه ایران نیز منتشر شد. امضاکنندگان این متن از جواد ظریف خواسته‌اند در مقابل اهانت‌های مقامات آمریکا و رفتارهای غیردیپلماتیک “مقامات متکبر غربی” به مجلس آمده و پاسخ دهد. آنها موضع‌گیری سخنگوی وزارت خارجه در این خصوص را کافی ندانسته‌اند.

مرضیه افخم روز دوشنبه ۱۹ اسفند در کنفرانس خبری خود، دیدار اشتون با فعالان مدنی در سفارت اتریش را موجب سوءظن مردم ایران نسبت به غرب خواند و از تذکر رسمی به این سفارت خبر داد.

گروهی از انجمن‌های اسلامی مستقل دانشگاه‌های تهران اعلام کرده‌ بودند که روز چهارشنبه ۲۱ اسفند در برابر سفارت اتریش تجمع می‌کنند. سفارت اتریش در واکنش به این اعلام، به آگاهی رساند که روز چهارشنبه تعطیل خواهد بود.

Share