Share

 عدنان حسن‌ پور روزنامه‌نگار کُرد که در  بهمن‌ماه بدون اطلاع قبلی از زندان مریوان به زندان زابل منتقل شده بود، پس از نزدیک به دو هفته نگهداری در قرنطینه این زندان، به زندان زاهدان منتقل شده است.

 عدنان حسن‌‌پور

عدنان حسن‌‌پور

این روزنامه‌نگار کُرد که اوایل بهمن‌ماه گذشته از زندان مرکزی سنندج به زندان مریوان منتقل شده بود به گفته خانواده‌اش پس از ۲۵ روز بدون اطلاع قبلی روز ۲۸ اسفندماه به زندان زابل در استان سیستان و بلوچستان منتقل شده بود.

لیلی حسن‌پور، خواهر این روزنامه‌نگار در بند به زمانه می‌گوید مسئولان زندان زابل ابتدا به دلیل این‌که علت انتقال برادرش نامشخص بوده از پذیرش او سرباز زده‌اند و پس از تماس با اداره اطلاعات کردستان بالاخره به صورت موقت عدنان حسن‌پور  را تحویل می‌گیرند اما پس از ۱۴ روز نگهداری در قرنطینه او را به زندان مرکزی زاهدان منتقل می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این روزنامه‌نگار در هفت سال گذشته که در زندان به‌سر برده، مرخصی نداشته است.

عدنان حسن‌پور پنجم بهمن‌ماه سال ۱۳۸۵ بازداشت و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام حسن‌پور پس از درخواست اعاده دادرسی از سوی وکلا در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۸۷ دیوان عالی کشور لغو شد.

 سپس این روزنامه‌نگار ۱۶ شهریور و ۱۱ بهمن ۱۳۸۷ در دادگاه انقلاب سنندج به ۱۶ سال زندان محکوم شد.

لیلی حسن‌پور می‌گوید قبل از انتقال به زابل خانواده به مدت دو روز کاملا از وضعیت او بی‌خبر بوده‌اند و بعد از پیگیری‌های فراوان خانواده سرانجام عدنان موفق شده در یک تماس تلفنی کوتاه انتقال خود به زندان زابل را اعلام کند.

از علت مشخص تبعید عدنان حسن‌پور اطلاعی در دست نیست اما خواهرش به نقل از صالح نیکبخت، وکیل مدافع وی می‌گوید ممکن است این انتقال به علت نوشتن نامه‌ای به حسن روحانی صورت گرفته باشد.

عدنان حسن‌پور پس از انتخابات خردادماه در یک نامه سرگشاده با تحلیل وضعیت کردستان، راهکارهایی برای حل مسأله کرد در ایران پیش روی رئیس‌جمهور ایران قرار داده بود.

به گفته خانم حسن‌پور، انتقال از زابل به زاهدان به دلیل تبعید غیرقانونی وی صورت گرفته و تلاش‌های خانواده و وکیل نیز برای پی بردن به دلایل این انتقال تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

 عدنان حسن‌پور عضو تحریریه هفته‌نامه “آسو” بود که به دو زبان کُردی و فارسی منتشر می‌شد.

نشریه “آسو” در سال ۱۳۸۴ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی توقیف شد.

عدنان حسن‌پور قدیمی‌ترین روزنامه‌نگار زندانی در ایران محسوب می‌شود.

Share