Share

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد واکنش او به دیدار کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تعدادی از فعالان حقوق زن، توضیحاتی را ارائه کرد.

نرگس محمدی شرکت در گفت‌وگو با مقامات بین المللی و گروه‌های حقوق بشری را حق طبیعی و مسلم خود دانسته است.

نرگس محمدی شرکت در گفت‌وگو با مقامات بین المللی و گروه‌های حقوق بشری را حق طبیعی و مسلم خود دانسته است.

نرگس محمدی خطاب به ظریف نوشت که به کار بردن واژه “محکوم فتنه” از سوی وزیر امور خارجه دولت یازدهم در مورد وی غیرمنتظره و تعجب انگیز بوده است.

این فعال حقوق بشر با اشاره به واژه “فتنه” که از سال ۸۸ “بهانه‌ای برای سرکوب، محکوم کردن و تضییع حقوق تعداد زیادی از شهروندان ایرانی” بوده، می‌نویسد “تندروهای حکومت از این واژه اساسا برای به “سه کنج” راندن مخالفان و منتقدان بهره می‌جویند و کارکردی سرکوبگرانه پیدا کرده است.”

پس از ملاقات کاترین اشتون با گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، نرگس محمدی و ۵ فعال دیگر حقوق زن، برخی مسئولان حکومتی و سایت ها و رسانه‌های وابسته به طیف محافظه‌کار در موضع گیری‌هایی با انتقاد از عملکرد دستگاه دیپلماسی، اتهام‌هایی را هم به خانم محمدی نسبت دادند.

نرگس محمدی در نامه خود با انتقاد از عنوان “فتنه” گفته “اینجانب چون هزاران شهروند بی‌گناه ایرانی که با این عنوان مبهم، حقوق انسانی شان تضییع شده است، «محکوم فتنه» نیستم بلکه محکوم بی‌عدالتی و تبعیض هستم”.

محمدجواد ظریف سه روز پیش در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت خارجه از دیدار کاترین اشتون با فعالان زن آگاه بوده است، گفت: “این طور برنامه‌ها را وزارت خارجه تنظیم نمی‌کند، بنابراین وزارت خارجه نه اطلاعی داشته و نه در این زمینه گفت‌وگویی با وزارت خارجه شده بود.”

وی تأکید کرده بود: “ما این کار را مثبت و مفید نمی‌دانیم و احساس می‌کنیم که سوءظن مردم ایران را نسبت به گرایش غربی‌ها افزایش می‌دهد و این کارها را هم منبعث از تمایلات سیاسی و برخوردهای دوگانه می‌دانیم.”

رسانه‌های ایران نیز به‌نقل از ظریف نوشته بودند: “از دیدار اشتون با محکومان فتنه هیچ اطلاعی نداشتیم”.

ظریف مونیخ

نرگس محمدی خطاب به ظریف نوشت که به کار بردن واژه “محکوم فتنه” از سوی وزیر امور خارجه، غیر منتظره بوده است.

نرگس محمدی در پاسخ به ظریف افزود: “ای کاش جنابعالی در این مصاحبه به جای محکوم فتنه حداقل از یک واژه تعریف شده و حقوقی استفاده می‌کردید”.

این فعال حقوق بشر که در دادگاه تجدید نظر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به شش سال حبس محکوم شده بود، دو سال پیش به دلیل بیماری جدی با قرار وثیقه، اجازه مرخصی و درمان خارج از زندان دریافت کرد.

در مهرماه ۱۳۹۰ خانم اشتون در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از وضعیت نرگس محمدی، نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، گفته بود که با توجه به وضعیت سلامتی خانم محمدی، او در زندان به امکانات پزشکی لازم دسترسی نخواهد داشت.

نرگس محمدی در نامه‌اش ضمن اشاره به انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رییس‌جمهور به‌واسطه حمایت و شرکت گسترده مردم و اصلاح‌‌خواهان، نوشت “تصور و توقع این است که گفتمان غالب دولت و سیاست‌های چنین کابینه‌ای اگر نه کاملا منطبق با آرای اصلاح‌خواهان، عدالت‌طلبان و آزادی‌طلبان جامعه، حداقل می‌بایست همسو با چنین جریانات و تفکرهای ملی و مردمی باشد.”

او ضمن معرفی خود به‌عنوان نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و از فعالان زنان، شرکت در چنین ملاقات‌ها و گفت‌وگو با مقامات بین‌المللی و گروه‌های حقوق بشری را حق طبیعی و مسلم خود دانسته است.

اشتون گوهر عشقی

نرگس محمدی ملاقات با کاترین اشتون را نه یک دیدار حاشیه‌ای بلکه برنامه‌هایی دانست که هدف جامعه جهانی است.

نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر ملاقات با کاترین اشتون را نه یک دیدار حاشیه‌ای بلکه برنامه‌هایی دانست که هدف جامعه جهانی است.

او در پایان نامه خود می‌آورد “دولت‌ها نمی‌توانند و نباید به تنهایی مخاطب و تصمیم‌گیر در گفت‌و‌گوهای بین‌المللی به ویژه در عرصه حقوق بشر باشند و نقش نهادهای مدنی بسیار تعیین کننده است.”

کاترین اشتون اولین سفر خود به تهران را با دیدار با هفت نفر از فعالان حقوق زن آغاز کرد. مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس کشته شده در اثر بدرفتاری در بازداشتگاه پلیس یکی از این هفت نفر بود.

Share