Share

علی لاریجانی، رئیس مجلس ابران بار دیگر گزارش بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را به باد انتقاد گرفت و ضمن آن‌که این گزارش را تنها به موضوع اعدام قاچاقچیان مواد مخدر محدود کرد سازمان ملل را به دفاع از قاچاقچیان متهم نمود.

علی لاریجانی: آیا دفاع از قاچاقچیان مواد مخدر ارزش جهانی است؟ واقعا خجالت‌آور است.

علی لاریجانی: آیا دفاع از قاچاقچیان مواد مخدر ارزش جهانی است؟ واقعا خجالت‌آور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی امروز شنبه ۲۴ اسفندماه در مجلس سخنانی در انتقاد از گزارش دبیرکل سازمان ملل گفت: “همگان در سطح جهانی مبارزه ایران و مواد مخدر را ستایش می‌کنند توسط سازمان ملل که باید عوامل آرامش و صلح در جهان باشد ارزش‌های واقعی به سخره گرفته می‌شود و ایران به دلیل مبارزه با قاچاقچیان و اعدام آنان مورد اهانت قرار می‌گیرد.”

رییس مجلس ایران با بیان اینکه “این خیلی بی‌صفتی و بی‌وجدانی” است، افزود: “به نظر می‌رسد در مقابل تکرار اینگونه گزارش‌های سازمان ملل باید در قانون تجدید نظر نمود. بگذاریم این مغزهای علیل در سازمان ملل خودشان با مواد مخدر مبارزه نمایند.”

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل سه‌شنبه ۲۰ اسفندماه (۱۱ مارس) در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل از دولت حسن روحانی انتقاد کرد و گفت او به وعده‌های خود در مورد گسترش آزادی‌ها در ایران عمل نکرده است.

بان کی مون گفت: “[روحانی] هیچ بهبود قابل توجهی در ارتقا و حفاظت از حق آزادی بیان و عقیده انجام نداده و رسانه‌های ایران اعم از نوشتاری و اینترنتی همچنان با محدودیت‌ و در مواردی با توقیف روبه‌رو هستند.”

دبیرکل سازمان ملل ضمن بیان این‌که مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دوتن از رهبران اعتراض‌های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بدون اعلام جرم یا محاکمه‌ در زندان خانگی قرار دارند افزود در ایران هنوز افراد به دلیل ابراز نظر یا بیان عقیده‌ای مخالف حکومت، بازداشت و محاکمه می‌شوند.

بان کی مون همچنین با اشاره به موارد متعدد نقض حقوق بشر از شمار بالای اعدام‌ها در ایران انتقاد کرد و افزود: “سال گذشته در ایران ۵۰۰ تا ۶۲۵ نفر اعدام شده‌اند که ۵۷ مورد از این اعدام‌ها در برابر دیدگان مردم صورت گرفته است.”

علی لاریجانی در مورد این گزارش افزود: “این ظلم و دغل‌کاری تحت یک فضاسازی فرهنگی و سیاسی سازمان یافته و همان نفاق مدرن است چیزی به عنوان ارزش‌های جهانی و انسانی علم کرده‌اند و پشت سر آن سنگر گرفتند تا هر گاه میلشان کشید تیراندازی کنند.”

وی تأکید کرد: “آیا دفاع از قاچاقچیان مواد مخدر ارزش جهانی است؟ واقعا خجالت‌آور است. کدام ارزش انسانی مشترک درباره اعدام قاچاقیان مطلبی گفته است که دبیرکل سازمان ملل را این‌گونه به زیاد حرف زدن وا داشته است.”

پس از ارائه گزارش بان کی مون به شورای حقوق بشر سازمان ملل چندین مقام حکومتی ایران به‌شدت از این گزارش انتقاد کرده و به شخص دبیرکل سازمان ملل حمله کرده‌اند.

مقام‌های حکومتی ایران هیچگاه پاسخ روشنی به موارد مشخص نقض حقوق بشر در گزارش‌های شخصیت‌ها و نهادهای حقوق بشری نداده و همواره این گزارش‌ها را با سخنان کلی و این‌که کشورهای غربی نیز حقوق بشر را نقض می‌کنند و یا اینکه منابع گزارش‌ها “ضدانقلاب” است، پاسخ گفته‌اند.

آن‌ها همچنین جوانب مختلف گزارش‌ها درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را مسکوت گذاشته و تنها به اعدام قاچاقچیان مواد مخدر می‌پردازند و مخالفت با اعدام قاچاقچیان را دفاع از قاچاقچیان قلمداد می‌کنند. دولت جمهوری اسلامی قاچاق مواد مخدر را از جرایم سنگین و مشمول حکم اعدام می‌داند در حالی که نهادهای مدافع حقوق بشر با این رویکرد مخالفند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد روز گذشته در سومین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در ایران میزان اعدام‌ها از ۹۹ نفر در سال ۲۰۰۴ به ۶۲۴ نفر در سال ۲۰۱۳ رسیده است.

وی افزود در سال ۲۰۱۱ بیشترین تعداد اعدام، یعنی ۶۶۱ مورد، صورت گرفته و  در سال ۲۰۱۳ دست‌کم ۵۷ اعدام در برابر دیدگان مردم انجام شده است.

Share