Share

همه‌پرسی در کریمه با مشارکت بالای مردم به اتمام رسید. نتیجه قطعی روز دوشنبه اعلام می‌شود اما نخست وزیر کریمه می‌گوید ۹۶ درصد با الحاق آن به روسیه موافقت کرده‌اند و این امری بازگشت‌ناپذیر خواهد بود.

همه‌پرسی در کریمه

همه‌پرسی در کریمه که از ساعت ۷ صبح یکشنبه ۱۶ مارس در ۱۲۰۰ حوزه رای‌‌گیری با صندوق‌های شیشه‌ای آغاز شده‌ بود، در ساعت مقرر (۱۹ به وقت محلی) پایان گرفت.  مشارکت مردم در این رفراندوم از نگاه عموم ناظران چشمگیر خوانده شد. ساعتی پس از پایان همه‌پرسی و به عنوان نخستین نتایج اعلام شد که ۹۶ درصد رای‌دهندگان، موافق الحاق به روسیه بوده‌اند.

سرگئی آکسیونف، نخست وزیر کریمه هنگام انداختن رای خود به صندوق تاکید کرده بود که نتیجه رفراندوم الحاق کریمه به روسیه بازگشت‌ناپذیر است. آکسیونف گفت که مردم کریمه یکشنبه شب، این الحاق را جشن خواهند گرفت.

شبه‌جزیره کریمه نزدیک دو میلیون نفر جمعیت دارد که حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر از آنها واجد شرایط برای حضور در همه‌پرسی بودند. به گفته روزنامه‌نگاران خارجی، بیش از یک سوم مردم تا ساعت ۱۱ صبح رای خود را به صندوق‌ها ریخته بودند.

در طول برگزاری رفراندوم، حادثه در حوزه‌های رای‌گیری گزارش نشد. مسئولان حوزه‌های رای تاکید کرده‌اند که  تاتارها شرکت فعالی در همه‌پرسی داشته‌اند. این در حالی است که تشکل‌های اقلیت تاتار، همه‌پرسی را بایکوت کرده بودند.

کاخ سفید در نخستین واکنش گفته است که این رفراندوم را به رسمیت نمی‌شناسد زیرا زمینه رای‌گیری در سایه تهدید و خشونت و مداخله نظامی روسیه ایجاد شد. اروپا اعلام کرده که روسیه هزینه رفتارش در کریمه را خواهد پرداخت.

هم‌زمان با همه‌پرسی، دولت موقت اوکراین اعلام کرد که روسیه محاصره پایگاه‌های نظامی اوکراین در کریمه را برای چند روز لغو کرده است. اوکراین و روسیه توافق کرده‌اند تا روز ۲۱ مارس آتش‌بس برقرار باشد و هیچیک از نیروهای طرفین، دست به تیراندازی و اقدامات تحریک‌آمیز نزند.

همه‌پرسی کریمه

وزیر دفاع اوکراین ر روز یکشنبه ۱۶ مارس اعلام کرد که تعداد سربازان روسی مستقر در کریمه به ۲۲ هزار نفر رسیده و ۴۰۰۰ نفر نسبت به روز جمعه ۱۴ مارس بیشتر شده است.

دریادار ایگور تنیوچ گفت، این نقض توافق روسیه و اوکراین در میزان استقرار نیرو در دریای سیاه و تهدیدی علیه حاکمیت کریمه است. او یادآوری کرد که روسیه مجاز بود در سال ۲۰۱۴ حداکثر تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ سرباز در شبه‌جزیره کریمه داشته باشد.

اما مقامات روسی گفته‌اند که توافق یاد شده اجازه استقرار ۲۵۰۰۰ سرباز در کریمه را به روسیه داده است.

وزیر دفاع اوکراین هم‌چنین اعلام کرد که سربازان روس، یک تاسیسات گازی در خاک اوکراین را محاصره‌کرده‌اند. تنیوچ در عین حال ، وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه بر سر کریمه را منتفی دانسته بود.

در حالی‌که درشرق اوکراین اوضاع آرام گزارش شده بود، تظاهرات  موافقان و مخالفان الحاق کریمه به روسیه در دونتسک با درگیری همراه شد. زد و خورد میان هواداران اروپا و روسیه در این تظاهرات به جراحت چندین نفر و کشته شدن یک نفر انجامید.

همه پرسی کریمه

یک کهنه سرباز هوادار روسیه رای موافق خود را نشان می‌دهد

تکاپوی تشدید تحریم روسیه

در ‌آستانه همه‌پرسی کریمه، گروه “جی۷” از تلاش برای حذف روسیه از اجلاس این گروه خبر داد. هفت کشور بزرگ صنعتی جهان متشکل از آمریکا‌، کانادا، ژاپن، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا و آلمان اعلام کرده‌اند که اجلاس مشورتی خود را در شهر لندن و بدون حضور روسیه برگزار می‌کنند.  قرار این اجلاس پیش از بحران اوکراین در شهر سوچی گذاشته شده بود.

کشورهای غربی هنوز از وتوی قطعنامه شورای امنیت از سوی روسیه، شوکه هستند اما سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ضمن دفاع از این اقدام، همه‌پرسی در کریمه را نیز قانونی خوانده است.

شورای اروپا، ناتو و آمریکا یکصدا همه‌پرسی در کریمه را مغایر با قوانین بین‌المللی خوانده و آن را محکوم کرده‌اند. روسیه  وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۷ مارس گردهم خواهند آمد تا لیست نهایی افرادی را آماده کنند که مسئول بحران در اوکراین و کریمه شناخته می‌شوند. این تحریم‌ها شامل مسدود کردن حساب بانکی این افراد در اروپا و سلب حق مسافرت آنها به کشورهای اروپایی می‌شود.

پوستر رفراندوم

یک پوستر تبلیغاتی رفراندوم کریمه: پیش به سوی همه‌پرسی، نابود باد فاشیسم

اما نظرسنجی موسسه افکار سنجی “امنید” نشان می‌دهد که بیشتر آلمانی‌ها مخالف تحریم علیه روسیه هستند و نگرانند که این اقدام روی اقتصاد کشورشان تاثیر منفی بگذارد.

روزنامه “بیلد آم زونتاگ” به نقل از این موسسه می‌نویسد، ۴۲ درصد مردم آلمان دوستدار واکنش دیپلماتیک به روسیه هستند. ۲۷ درصد معتقدند که غرب باید نتیجه رفراندوم کریمه را قبول کند. ۵۷ درصد هم بیم دارند که تنش موجود، روی رشد اقتصادی آلمان تاثیر منفی بگذارد.

Share