Share

نرگس محمدی، نایب‌رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به اتهام‌ها و ادعاهایی که از سوی گروهی از اصولگرایان حکومتی و رسانه‌های ایران بر علیه وی و دیدارش با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح شده، پاسخ گفت.

نرگس محمدی با بیان این‌که “برای هیچ کدام از ادعاهای مطرح شده مستندی ندارند”، گفت: “این یک حرکت غیراخلاقی است که متأسفانه از سوی نمایندگان مجلس تا سایت‌ها و روزنامه‌ها بر علیه ما ملاقات‌کنندگان با خانم اشتون صورت گرفته است. ظاهرا آن‌ها مجاز هستند که به ما حمله کنند و ما هم هیچ امکانی برای دفاع از خودمان نداریم.”

چند روز پس از دیدار ۱۷ اسفندماهِ کاترین اشتون با نرگس محمدی و گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در زندان جان خود را از دست داد؛ صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، علی لاریجانی، رئیس مجلس، نمایندگان مجلس و برخی رسانه‌ها از این دیدار انتقاد کرده و وزارت امور خارجه و دولت حسن روحانی را مسئول اصلی این ملاقات معرفی کردند.

همزمان با این رویدادها فاطمه رهبر، رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس ایران در نامه‌ای به کاترین اشتون به‌طور غیر مستقیم گفت نرگس محمدی، در کارنامه سیاسی خود مبارزه مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

همچنین در روز ۲۰ اسفندماه روزنامه رسالت نیز در یادداشتی نرگس محمدی را “محاربه” خواند و نوشت: “این فردی که خانم اشتون با او ملاقات کرده در سابقه سیاسی خود و شوهرش که اکنون در فرانسه پناهنده است، پرونده محاربه و مبارزه مسلحانه با نظام دارد.”

برخی نیز با اشاره به رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، درسال ۱۳۸۸، نرگس محمدی را “فتنه‌گر ۸۸” نامیدند.

نرگس محمدی در پاسخ به این ادعاها ضمن تأکید بر این‌که “من ۲۰ سال قلم در دست داشتم اما هیچ وقت اسلحه در دست نگرفتم”، گفت: “من نمی‌دانم چطور آن‌ها می‌توانند من را متهم به محاربه و اقدام مسلحانه کنند. اما می دانم که برای هیچکدام از ادعاهای مطرح شده مستندی ندارند.”

دو روز پیش نرگس محمدی با ارسال نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از واکنش او به دیدار کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تعدادی از فعالان حقوق زن، انتقاد کرد.

رسانه‌های ایران به‌نقل از ظریف نوشته بودند: “از دیدار اشتون با محکومان فتنه هیچ اطلاعی نداشتیم”.

نرگس محمدی خطاب به ظریف نوشت که به کار بردن واژه “محکوم فتنه” از سوی وزیر امور خارجه دولت یازدهم در مورد وی غیرمنتظره و تعجب انگیز بوده است.

Share