Share

بزرگ‌ترین جشن چهارشنبه‌سوری ایرانیان خارج از کشور، ۲۷ اسفند (۱۸ مارس) به طور همزمان در پنج شهر استکهلم، گوتنبرگ، مالمو، سوندس وال و وستروس برگزار می‌شود.

جشن بزرگ چهارشنبه‌سوری در استکهلم. سال گذشته

جشن بزرگ چهارشنبه‌سوری در استکهلم. سال گذشته

تئاتر ملی سوئد و مرکز آموزشی کارگران سوئد و چند انجمن فرهنگی در استکهلم از برگزارکنندگان این جشن هستند. از جشن چهارشنبه‌سوری استکهلم به عنوان بزرگ‌ترین جشن چهارشنبه‌سوری در جهان یاد می‌شود.

امسال در استکهلم همچون چهارسال گذشته، جشن چهارشنبه‌سوری در مرکز شهر، در kungsträdgården (باغ شاه) برگزار می‌شود.

در این جشن مجموعه‌ای از خوانندگان و هنرمندان ایرانی آثارشان را روی صحنه بزرگ «باغ شاه» اجرا خواهند کرد. ماهان معین، خواننده جوان ایرانی و فرشید منافی، تهیه‌کننده «رادیو پس‌فردا» مجریان این برنامه‌اند.

سامان اربابی، روزنامه‌نگار ایرانی- آمریکایی، کارگردان، کارتونیست، مجری و تهیه‌کننده برنامه‌های «پارازیت» و «آنتن» در صدای آمریکا نیز در برنامه حضور دارد و یک برنامه طنز برای حاضران در جشن اجرا خواهد کرد.
کاوه فولادی، بازیگر تئاتر هم در نقش حاجی فیروز ظاهر می‌شود.

ناتالی راد، روشنا و مازیار احمدی از خوانندگان ساکن سوئد هستند که در این برنامه هنرنمایی می‌کنند.

علاوه بر این‌، دلنیا رزازی، خواننده ترانه‌های فولکلور کردی نیز حضور دارد.

جشن بزرگ چهارشنبه‌سوری در استکهلم. سال گذشته

جشن بزرگ چهارشنبه‌سوری در استکهلم. سال گذشته

پریسا ارسلانی، ‌زاده شهر ارومیه خواننده‌ دیگری است که در چهارشنبه‌سوری حضور دارد. او در زمینه موسیقی سنتی و محلی آذربایجانی نیز فعالیت کرده است. دامنه آوازهای او از سبک کلاسیک آذربایجانی و موسیقی مقامی تا نت‌های مدرن پاپ، جاز و راک محلی را دربرمی‌گیرد.

سیدر یگیت، خواننده کرد ساکن سوئد نیز از دیگر خوانندگان این برنامه است. او در کار‌هایش ترکیبی از ملودی‌های سنتی و مدرن را ارائه کرده است.

رعنا منصور، خواننده، آهنگساز و پیانیست ایرانی که در کالج موسیقی برکلی در بوستون تحصیلاتش را به پایان رسانده، خواننده جوانی است که در برنامه حضور دارد.

گروه نوازندگان «هوماک باند» هم این خوانندگان را همراهی می‌کند.

در این جشن بزرگ، «گروه سعید شنبه‌زاده» با رقص و موسیقی سنتی خلیج فارس و به ویژه منطقه بوشهر با نوای نی‌انبان، نی‌ جفتی، دمام، ضرب تمپو، فلوت سنتی، سنج و بوق به روی صحنه می‌رود. گروه رقص پرواز نیز در شب چهارشنبه‌سوری با رقص‌هایی از مناطق مختلف ایران از جمله رقص گیلکی هنرنمایی خواهند کرد. افزون بر این دی‌جی پوریا که چهره‌ای شناخته شده در موسیقی دی‌جی در سراسر دنیاست سراسر شب را با آهنگ‌های شاد پوشش خواهد داد.

دو گروه در این جشن با بهره‌گیری از آتش، نمایش‌هایی کوتاه اجرا می‌کنند: گروه‌ Art of emotion با آتش‌بازی و رقص و موسیقی در لابه‌لای برنامه‌ها مردم را سرگرم خواهند کرد.

برگزارکنندگان این برنامه، چادری را به کودکان اختصاص داده‌اند. آنها می‌توانند زیر نظر یک معلم نقاشی، نقاشی بکشند و یا به داستان‌خوانی‌ها و شعرخوانی‌های ویژه کودکان گوش بدهند.

جشن چهارشنبه‌سوری در شهر بندری گوتنبرگ با حضور اندی خواننده مقیم لس‌آنجلس، گروه موسیقی عجم از لندن و فریبرز کرمی خواننده کرد؛ در مالمو با حضور گروه آبجیز و صفورا و ملودی صفوی خوانندگان این گروه و دو خواننده جوان، ارغوان و حمید راستی و در سوندس‌وال با حضور گروه گلبانگ و رستم میرلاشاری خواننده این گروه و قیصر، خواننده پاپ ساکن نروژ برگزار خواهد شد.

Share