Share

ایران و آمریکا

بر اساس مجوز جدید وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، دانشگاه‌های آمریکایی می‌توانند به تبادل دانشجو با دانشگاه‌های ایرانی بپردازند.

بر اساس این مجوز که  روز پنجشنبه ۲۰ مارس (۲۹ اسفندماه سال جاری) صادر شده، برخی از محدودیت‌ها برای دانشجویان و دانشگاه‌های ایرانی لغو شده است و دانشگاه‌های آمریکایی می‌توانند برخی خدمات آموزشی را به نهادها و افراد ایرانی ارائه کنند.

موسسه‌های مالی و اعتباری و صرافی‌های آمریکایی نیز از این پس اجازه دارند برای تحصیل، تبادل دانشجو و دیگر خدمات آموزشی که بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا مجاز اعلام شده‌اند، نقل و انتقال‌های مالی لازم را انجام دهند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که بر اساس این مجوز، شرایط تحصیلی بهتری در آمریکا برای دانشجویان ایرانی ایجاد شود.

لغو بخشی از محدودیت‌ها علیه دانشجویان ایرانی در آمریکا و موسسه‌های آموزش عالی و دانشگاهی ایران بخشی از توافق شش ماهه ژنو است که ایالات متحده آمریکا آن را برعهده گرفته است.

بر مبنای بندی از این توافقنامه که سوم آذرماه ۱۳۹۲ میان ایران، آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان به امضا رسیده و از ۳۰ دی همان سال اجرایی شده است، یک کانال مالی به منظور داد و ستدهای مربوط به امور انسان‌دوستانه میان طرفین ایجاد می‌شود تا ازجمله پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه‌ها و کالج‌ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور میسر شود. میزان نقل و انتقال پول بر اساس مبلغ توافق شده و برای یک دوره شش ماهه یکی از کارکردهای این کانال خواهد بود.

بر اساس آنچه وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است نمی‌توان مطابق مجوز جدید به صدور کالا یا فناوری به ایران و دولت ایران یا ارائه خدمات به اشخاصی پرداخت که مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

چندی پیش دولت آمریکا اعلام کرده بود برای لغو قانون ویزای دانشجویی ایرانیان در آمریکا اقدام خواهد کرد.

بر اساس این قانون به دانشجویان ایرانی تنها اجازه یک بار ورود به آمریکا داده می‌شود و آنان دانشجویان نمی توانند بدون از دست دادن ویزای خود ایالات متحده را طی دوران تحصیل ترک کنند.

Share