Share

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، قانون پیوست کریمه و سواستوپل به روسیه و قانون اساسی فدرال الحاق این مناطق به ترکیب روسیه و دوره‌ گذار برای همگرایی آن‌ها  با روسیه را امضا کرد.

به‌گزارش خبرگزاری ریا نووستی روسیه، این اسناد جمعه یکم فروردین (۲۱ مارس)، در تالار کاترین کاخ کرملین در حضور نمایندگان شورای فدراسیون و دومای روسیه امضا شدند.

برپایه اسناد امضاشده، اصل ۸۵ قانون اساسی روسیه تکمیل شده و در آن شمار مناطق روسیه از ۸۳ به ۸۵ افزایش می‌یابد.

همچنین تا یکم ژانویه سال ۲۰۱۵ «دوره گذار» اعلام‌شده که طی آن مسائل مربوط به همگرایی کریمه و سواستوپل با سیستم‌های اقتصادی، مالی، اعتباری و حقوقی و سیستم نهادهای حکومتی روسیه حل خواهد شد.

طبق این اسناد زبان‌های روسی، اوکراینی و تاتاری کریمه‌ای زبان‌های رسمی در کریمه اعلام می‌شوند و حدود اراضی کریمه و سواستوپل در روز پذیرش آن‌ها به فدراسیون روسیه مرزهای دولتی آن‌ها تعیین شده و مرز کریمه با اوکراین مرز دولتی روسیه می‌شود.

اتباع اوکراین و افراد بدون تابعیت که در کریمه یا سواستوپل زندگی می‌کنند از روز ۱۸ مارس اتباع روسیه به‌شمار خواهند رفت. استثنا در این زمینه کسانی هستند که طی یک ماه پس از این روز تمایل خود و فرزندانشان را برای حفظ تابعیت دیگر یا بدون تابعیت ماندن اعلام کنند.

شامگاه روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۹ اسفند (۲۰ مارس)، مجلس دومای روسیه با اکثریت قاطع ۴۴۵ رأی موافق در برابر یک رأی مخالف به پیوست کریمه به روسیه رأی مثبت داد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پیش از آغاز مراسم رأی‌گیری در مقابل نمایندگان مجلس دوما تصمیم پیوست کریمه به روسیه را مطابق با قوانین بین‌المللی و مستند به انتخاب آزاد مردم کریمه در رفراندوم یکشنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) دانست و رویدادهای اوکراین را «مصیبت‌بار» و «کودتا با حمایت خارجی» خواند.

از سوی دیگر آمریکا و اروپا نیز همچنان سعی دارند محدودیت‌های بیشتری بر روسیه اعمال کنند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه از تصمیم این کشور به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه خبر داد.

اوباما گفت که اگر روسیه رفتارش را تغییر ندهد تحریم‌هایی علیه بخش‌های کلیدی اقتصاد روسیه را به اجرا خواهد گذاشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد پیوستن کریمه به روسیه گفت: «روسیه باید بداند که تشدید این اعمال آن‌ها را بیشتر در جامعه جهانی منزوی خواهد کرد.»

به‌گفته وی پوتین باید درک کند که اوکراین نباید مجبور به انتخاب بین غرب و روسیه شود. وی افزود آمریکا می‌خواهد که مردم اوکراین خودشان سرنوشت‌شان را تعیین کنند و روابط خوبی با آمریکا، روسیه، اروپا یا هر کسی که آنها انتخاب کنند، داشته باشند.

اوباما همچنین از «تهدید جنوب و شرق اوکراین توسط روسیه» سخن گفت و آن را خطری جدی برای منطقه خواند.

اتحادیه اروپا نیز روز گذشته در واکنش به اقدام روسیه در پیوست شبه‌جزیره کریمه ، ۱۲ شخصیت دیگر روسی و اوکراینی را تحریم کرد.

این تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی‌های این افراد و همچنین ممنوعیت سفر آن‌ها می‌شود.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا از تصمیم این کشور به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه خبر داد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از تصمیم این کشور به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه خبر داد

با این تحریم جدید تعداد مقام‌های روسی و اوکراینی که تاکنون توسط اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند، به ۳۳ نفر می‌رسد.

این تصمیم اتحادیه اروپا اندکی پس از اعلام دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ۲۰ تن از نمایندگان پارلمان و همچنین مقام‌های دولتی روسیه صورت گرفت.

روسیه نیز در اقدامی تلافی‌جویانه ۹ مقام آمریکایی از جمله شخصیت‌های مهم سیاسی و مشاوران باراک اوباما را تحریم کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در بیانیه‌ای مواضع دولت این کشور در قبال تحولات اخیر اوکراین اعلام کرد.

مرکل برگزاری همه‌پرسی در کریمه را نه با خط مشی‌های تصریح شده در قانون اساسی اوکراین و نه با استانداردهای حقوق بین‌الملل، سازگار ندانست و گفت نتایج این همه‌پرسی از سوی جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته نمی‌شود، چرا که به‌گفته وی این مسأله، مربوط به «تغییرات یک‌جانبه در مرزها» می‌شود.

آنگلا مرکل همچنین تأکید کرد که آلمان و اتحادیه اروپا کمک‌های مشخصی را به اوکراین خواهند کرد.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که نشست سران اتحادیه اروپا با روسیه که قرار بود در ماه ژوئن برگزار شود، لغو شده است.

این تصمیم در پی مخالفت کشورهای عضو اتحادیه اروپا با مواضع روسیه درباره اوکراین، اتخاذ شده است.

فرانسوا اولاند پس از نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: «روسیه باید بفهمد که نمی‌تواند به این روند ادامه دهد و باید مسیر گفت‌وگو را انتخاب کند.»

Share