Share

معاون اول روحانی می‌گوید اقتصاد ایران تحمل یک شوک جدید و افزایش پنج تا شش برابری قیمت برخی کالاها را ندارد. او از مردم خواسته تا می‌توانند از دریافت یارانه انصراف دهند.

حذف یارانه ها

اسحاق جهانگیری، معاون روحانی، رئیس جمهوری ایران، در روز شنبه دوم فروردین در سفر کرمان عنوان کرد که افزایش قیمت در بسیاری از کالاها متوقف شده، اما در یک یا دو کالا افزایش قیمت وجود خواهد داشت. او نامی از کالای مورد نظر نبرده است.

جهانگیری از مردم خواسته که در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به شرایط اقتصادی کشور توجه کنند و از دریافت یارانه انصراف دهند: ‌«البته دولت براساس قانون وظیفه دارد به افراد نیازمند و متقاضی یارانه پرداخت کند.»

او افزوده که متقاضیان و نیازمندان با ثبت نام جدید مشخص می‌شوند و دولت در سوال از مردم و سقف درآمدشان به پاسخ‌های آن‌ها اعتماد می‌کند. جهانگیری از نخبگان، صاحبان نفوذ و سرمایه خواسته که برای دریافت یارانه ثبت نام نکنند تا این هزینه در بخش‌هایی مثل سلامت یا محیط زیست خرج شود.

او از تشکیل کمپینی به نام «نه به یارانه»‌ توسط برخی از دانشگاهیان، فرهنگان، ورزشکاران، پزشکان و سایر گروه‌های اجتماعی خبر داد که  مردم را به انصراف از دریافت یارانه فرا می‌خواند.

جهانگیری قبلاً گفته بود که بیست و دوم هر ماه دغدغه پرداخت یارانه‌ها را داریم. او تصریح کرده که به دلیل تراز نبودن پرداختی نقدی به مردم و درآمد ناشی از افزایش قیمت‌های حامل انرژی، دولت نتوانسته به موقع حقوق استادان و کارمندان را پرداخت کند.

به گفته‌ جهانگیری در  مدت اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از اسفند ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون، ۱۳۵ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده که بیش از سه برابر میزان پیش‌بینی شده بوده است.

معاون اول روحانی پیش‌تر به خبرگزاری فارس گفته بود در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ به ۷۷ میلیون و ۳۴۴ هزار نفر یارانه پرداخت شده که این میزان دریافت کننده از کل جمعیت رسمی ایران بیشتر است.

Share