Share

«سازمان پیمان آتلانتیک شمالی»، ناتو، تحرک نیروهای روسی را در نزدیکی مرز آن با اوکراین با نگرانی دنبال می‌کند.

سربازی روسی در کریمه

سربازی روسی در کریمه

به‌گزارش خبرگزاری «رویترز»، ژنرال فیلیپ بریدلاو، از فرماندهان بلندپایه ناتو، یکشنبه (۲۳ مارس / ۳ فروردین) در بروکسل، پایتخت بلژیک، گفت که روسیه شمار بسیار زیادی از نیروهای آماده‌به‌خدمت خود را در مرز اوکراین مستقر کرده و این وضع می‌تواند تهدیدی برای جمهوری مولداوی، همسایه اوکراین، باشد.

او نسبت به توانایی پیشروی نیروهای روسی در منطقه جدایی‌طلب ترانس‌نیستریا هشدار داده است. ترانس‌نیستریا واقع در شرق مولداوی، یکی از جمهوری‌های شوروی سابق بود و در همسایگی اوکراین قرار دارد. این منطقه در سال ۱۹۹۱ خواهان استقلال از مولداوی شد، هر چند هنوز رسماً به آن تعلق دارد.

نیروهای روسی در هفته‌های گذشته به‌تدریج کنترل پایگاه‌های تحت فرماندهی نظامیان اوکراینی را در کریمه به‌دست گرفته و در بیش از ۱۸۹ مقر نظامی اوکراینی، پرچم روسیه را برافراشته‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز، روز یکشنبه دستور داده که ظرف یک هفته نهادهای دولتی، پلیس و سازمان امنیت داخلی در کریمه طبق قوانین مسکو ساماندهی و اداره شوند.

بنا بر گزارش‌ها وزارت دفاع روسیه در واکنش به نگرانی‌های موجود اعلام کرده که در باره تعداد نیروهای مستقر در مناطق مرزی خود با کشورهای دیگر، پیرو قوانین بین‌المللی است.

اهمیت منطقه ترانس‌نیستریا

به‌دلیل وجود اقوام روسی‌ در ترانس‌نیستریا، این منطقه نیز خواهان پیوستن به روسیه بوده است. این موضوع به بحث‌ها پیرامون جنگ سرد میان روسیه و غرب و همچنین نگرانی‌ها از اقدام رسمی روسیه در الحاق ترانس‌نیستریا به خاک خود دامن زده است.

Transnistria– Map

به‌دلیل وجود اقوام روسی‌ در ترانس‌نیستریا، واقع در همسایگی اوکراین، این منطقه خواهان پیوستن به روسیه بوده است

بنا بر گزارش‌ها ترایان باسسکو، رئیس جمهوری رومانی، گفته که نباید صد در درصد به وعده‌های روسیه اعتماد کرد و مسکو به الحاق کریمه به خاک خود بسنده نخواهد کرد. ساکنان ترانس‌نیستریا در سال ۲۰۰۶ با اکثریت ۱ / ۹۷ درصد به پیوستن به روسیه رأی موافق دادند. از این رو گفت‌وگوهایی میان مولداوی، روسیه، اوکراین و «سازمان امنیت و همکاری اروپا» از سال‌ها قبل در جریان بوده‌اند.

پیوست شبه‌جزیره کریمه به روسیه باعث بروز شدیدترین اختلاف‌ها میان روسیه و کشورهای غربی پس از دوران جنگ سرد شده است.

اتحادیه اروپا در واکنش به پیوستن این شبه‌جزیره در شمال دریای سیاه به روسیه، گروهی از مقام‌های روسی را در فهرست تحریم‌هایی شامل محدودیت سفر و مسدود شدن حساب‌های بانکی قرار داد.

Share