Share

سران هفت کشور صنعتی در نشستی که دوشنبه، ۴ فروردین (۲۴ مارس) در لاهه برگزار کردند، نشست «جی ۸» را که قرار بود در ماه ژوئن در سوچی برگزار شود لغو کردند. در عوض قرار است به‌زودی نشست «گروه ۷» کشور بزرگ صنعتی در بروکسل، پایتخت بلژیک، برگزار شود.

سران هفت کشور صنعتی جهان در لاهه: «در این لحظه گروه هشت دیگر وجود ندارد.»

سران هفت کشور صنعتی جهان در لاهه: «در این لحظه گروه هشت دیگر وجود ندارد»

خبرگزاری «فرانسه» گزارش داد که سران هفت کشور صنعتی جهان (فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، ایالات متحده آمریکا و کانادا) شامگاه دوشنبه، ۴ فروردین (۲۴ مارس) در حاشیه نشست «امنیت هسته‌ای» در شهر لاهه هلند با یکدیگر ملاقات کردند.

آن‌ها به مدت بیش از یک ساعت پیرامون بحران کریمه به رایزنی پرداختند. سران «جی ۷» در بیانیه‌ای که انتشار دادند، بار دیگر روسیه را به دلیل الحاق کریمه به خاک خود که به گمان آن‌ها به معنای «نقض منشور ملل متحد»  است، محکوم کردند. آن‌ها به اوکراین اطمینان دادند که از این کشور حمایت خواهند کرد.

احتمال تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه

گروه ۷، روسیه را تهدید کرد که تحریم‌های شدیدتری علیه این کشور اعمال خواهد کرد. پیش از گردهمایی لاهه، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا گفته بود روسیه می‌بایست مجازات شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، شامگاه دوشنبه، ۴ فروردین (۲۴ مارس) با خونسردی به موضع سران ۷ کشور صنعتی واکنش نشان داد. او گفت: «جی ۸ انجمنی است برای تبادل اطلاعات و کارت عضویت هم ندارد و به این جهت نمی‌توان کشوری را از آن اخراج کرد.»

لاوروف گفت: «شکل‌های دیگری برای بحث درباره مشکلات وجود دارد. اکنون می‌توان برای مثال مهم‌ترین چالش‌ها را در نشست  گروه ۲۰ کشور صنعتی جهان به بحث گذاشت.»

اعضای گروه ۷ در گردهمایی خود در باره راهکارهای تأمین امنیت انرژی در هفت کشور صنعتی جهان نیز مشورت کردند، زیرا اتحادیه اروپا از نظر تأمین انرژی گازی به روسیه وابسته است. موضوعی که می‌تواند دشواری تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه را در پی داشته باشد.

Share