Share

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا، هدف اقدام وزارت خزانه‌داری این کشور را در لغو تحریم‌ها علیه دانشجویان و دانشگاه‌های ایرانی  «تقویت پیوندهای تحصیلی بین دو کشور» اعلام کرد.

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا

آلن ایر به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: «صدور این مجوز توسط وزارت خزانه‌داری نشانه جدیدی از تعهد دولت ما برای تحکیم پیوندهای دوستی و تحصیلی بین مردم آمریکا و مردم ایران است.»

وی افزود: «این مجوز جدید، پیوندهای تحصیلی بین دو کشور را تقویت خواهد کرد و فرصت‌های جدیدی را برای دانشجویان ایرانی فراهم خواهد کرد که به دنبال ادامه تحصیل در آمریکا هستند.»

به‌گفته این دیپلمات آمریکایی «تقویت و تحکیم پیوندهای تحصیلی و فرهنگی، هم به نفع مردم آمریکا، هم به نفع مردم ایران است.»

بر اساس مجوز جدید وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، دانشگاه‌های آمریکایی می‌توانند به تبادل دانشجو با دانشگاه‌های ایرانی بپردازند.

بر اساس این مجوز که  روز پنج‌شنبه ۲۰ مارس (۲۹ اسفندماه ۱۳۹۲) صادر شده، برخی از محدودیت‌ها برای دانشجویان و دانشگاه‌های ایرانی لغو شده است و دانشگاه‌های آمریکایی می‌توانند برخی خدمات آموزشی را به نهادها و افراد ایرانی ارائه کنند.

مؤسسه‌های مالی و اعتباری و صرافی‌های آمریکایی نیز از این پس اجازه دارند برای تحصیل، تبادل دانشجو و دیگر خدمات آموزشی که بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا مجاز اعلام شده‌اند، نقل و انتقال‌های مالی لازم را انجام دهند.

لغو بخشی از محدودیت‌ها علیه دانشجویان و مؤسسه‌های آموزش عالی و دانشگاهی ایرانی در آمریکا بخشی از توافق شش ماهه ژنو است که ایالات متحده آن را برعهده گرفته است.

Share