Share

محمد ابراهیم باستانی پاریزی، مورخ، نویسنده و استاد تاریخ و روزنامه‌نگار نام‌آشنا، صبح سه‌شنبه، ۵ فروردین (۲۵ مارس) در اثر کهولت سن و ابتلا به بیماری کبد، در بیمارستان مهر در تهران درگذشت. او هنگام مرگ ۸۹ سال داشت.

باستانی پاریزی، استاد تاریخ و روزنامه‌نگار نام‌آشنا

باستانی پاریزی، استاد تاریخ و روزنامه‌نگار نام‌آشنا

به گزارش خبرگزاری «مهر»، مراسم تشییع باستانی پاریزی، پنجشنبه ۷ فروردین‌ماه، ساعت ۱۰ صبح از مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار می‌شود. قرار است که او در گورستان بهشت زهرا، در کنار همسرش، حبیبه حائری، دفن شود.

باستانی پاریزی در سال ۱۳۳۸ مدیریت مجله داخلی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران را به عهده گرفت و تا سال ۱۳۸۷ استاد تمام‌وقت دانشکده ادبیات بود.

او در سال ۱۳۲۱ در مجله «بیداری کرمان» مقاله‌ای انتشار داد با عنوان «تقصیر با مردان است و نه زنان». انتشار این مقاله سرآغازی بود بر فعالیت گسترده او به عنوان یک روزنامه‌نگار و مقالات و پاورقی‌های بسیاری در روزنامه‌های پربازتاب آن زمان، نشریاتی مانند کیهان و اطلاعات و خواندنی‌ها انتشار داد.

BASTANIP03باستانی پاریزی نخستین کتابش را سال ۱۳۲۴ منتشر کرد. این اثر که شرح و تفسیری است بر نامه‌های شیخ محمد حسن زیدآبادی با عنوان «پیغمبر دزدان» منتشر شده و تاکنون بارها تجدید چاپ شده است.

از باستانی پاریزی بیش از ۴۰ کتاب منتشر شده است، از جمله مجموعه هفت جلدی «سبعه ثمانیه» که هر یک بر مبنای عدد هفت استوار است.

خاطرات و پاورقی‌های محمد ابراهیم باستانی پاریزی، چه در سال‌های پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب بهمن ۵۷ خوانندگان پرشمار داشت. او با قلمی استوار و روان و شیرین، در میان نوشته‌هایش داستان‌ها و ضرب‌المثل‌ها و حکایات و اشعاری می‌گنجاند و نکات پندآموزی را از تاریخ زندگی مردم ایران، با تأکید بر زندگی روزانه مردم در پاریز و سیرجان و کرمان یادآوری می‌کرد. او همواره این خاطرات را با تأملاتش پیرامون ادبیات کهن فارسی درمی‌آمیخت.

باستانی پاریزی همراه با علی اکبر سعیدی سیرجانی از مفاخر سیرجان به شمار می‌آید. باستانی پاریزی مهر دید، سعیدی سیرجانی اما مغضوب واقع شد و در زندان جمهوری اسلامی به قتل رسید.

سیدیحیی جعفری، نماینده ولی فقیه در استان کرمان و همچنین علیرضا رزم حسینی، استاندار کرمان درگذشت او را به خانواده‌اش تسلیت گفته اند و از خدمات او به نیکی یاد کرده‌اند.

باستانی پاریزی در «رفیق انجمن»، «جامع‌المقدمات» می‌نویسد: «وقتی یک پیرمرد می‌میرد، یک کتاب تاریخ زیر خاک پنهان می‌شود.»

Share