Share

در حالی که ایران در پیوند با ربوده شدن مرزبانان خود سفیر پاکستان را احضار کرد، وزیر امور خارجه ایران از احتمال «دخالت دولتی» در این ماجرا و ربودن دیپلمات ایرانی در یمن سخن گفت.

محمدجواد ظریف با ابراز امیدواری از آزادی مرزبانان ایرانی گفت ایران توقع داشته که این کار تا عید صورت گیرد.

محمدجواد ظریف با ابراز امیدواری نسبت به آزادی مرزبانان ایرانی گفت ایران توقع داشته که این کار تا عید صورت گیرد

به گزارش خبرگزاری «فارس»،‌ محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه نخستین جلسه هیأت دولت در سال جدید خورشیدی در مورد وضعیت مرزبانان ربوده شده توسط گروه اسلامی  «جیش‌العدل» و ربودن دیپلمات ایرانی در یمن این اقدامات را «هماهنگ‌شده‌» خواند و گفت: «شاید دخالت دولتی هم در آن وجود داشته باشد.»

پنج مرزبان ایرانی روز جمعه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۲، در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان ناپدید شدند. پس از این رویداد گروه جیش‌العدل با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت ربودن این افراد را به عهده گرفت.

گروه جیش‌العدل شامگاه یکشنبه، سوم فروردین‌ماه، اعلام کرد که جمشید دانایی‌فر، یکی از مرزبانان ربوده شده را اعدام کرده است.

نوراحمد نیکبخت، دیپلمات ایرانی نیز که ۳۰ تیرماه ۱۳۹۲ در صنعا، پایتخت یمن، ربوده شد، هنوز آزاد نشده است. منابع قبیله‌ای در یمن گفته‌اند ربایندگان او از شبکه «القاعده» بوده‌اند.

ظریفدر این باره  افزود: «تمام تلاش‌های ممکن در این زمینه را انجام دادیم و با دولت‌های یمن و پاکستان در تماس هستیم.»

وی با ابراز امیدواری از آزادی مرزبانان ایرانی گفت ایران توقع داشته که این کار تا عید صورت گیرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: «باعث تأسف است که کشور پاکستان نتوانسته است در محدوده مرزهای خود امنیت ایجاد کرده و مانع این شود که تروریست‌ها از خاک آن به عنوان محلی امن استفاده کنند.»

در روزهای اخیر مقامات ایرانی و پاکستانی در پیوند با مرزبانان ربوده‌شده ایرانی یکدیگر را به کم‌کاری متهم کردند.

تسنیم اسلم، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، گفت: «ما خاک خود را وجب‌به‌وجب برای [یافتن] گروگان‌ها جست‌وجو کرده‌ایم، ولی ردی از آن‌ها نیافتیم.»

اسلم افزود: «کمیته ویژه مشترکی با شرکت مقامات ایران و پاکستان تشکیل شد، اما مقامات ایرانی هیچ‌گاه [در این‌باره با ما] تماسی برقرار نکردند.»

در پاسخ به وی چند مقام ایرانی این اظهارات را رد کردند و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با اشاره به کشته شدن مرزبان ایرانی، دولت پاکستان را مسئول پاسخگویی به این رویداد دانست.

مرضیه افخم با بیان این‌که «تاکنون اقدام جدی از سوی طرف‌های پاکستانی انجام نشده است»، گفت: «عدم اقدام جدی نسبت به هرگونه اقدام و تحرکی که مغایر با روابط دوستانه و برادرانه دو کشور همسایه مسلمان صورت گیرد، خلاف حسن همجواری است.»

در ادامه این اظهارات یک مقام آگاه که نام وی فاش نشده، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اعلام کرد که سفیر پاکستان در تهران صبح روز چهارشنبه، ششم فروردین‌ماه، در پیوند با پیگیری وضعیت مرزبانان ربوده شده و اقدام فوری دولت پاکستان در شناسایی و دستگیری عاملان کشته شدن یکی از آنان و تحویل آن‌ها به ایران در وزارت امور خارجه احضار شده است.

از دید مسئولان ایرانی مرزبانانی که گروه جیش‌العدل آن‌ها را ربوده، در خاک پاکستان نگه‌داری می‌شوند.

Share