Share

درحالی که تنها یک هفته تا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مانده، افزایش خشونت‌ها در گوشه و کنار این کشور می‌تواند اعتبار اولین جابه‌جایی دموکراتیک قدرت در تاریخ افغانستان را تضعیف کند.

افغانستان انتخابات

در انتخابات سال ۲۰۰۹ از ۱۳ میلیون واجد شرایط تنها چهار میلیون نفر در آن شرکت کردند

گروه طالبان علیه انتخابات  ۱۶ فرودین (۵ آپریل) اعلان جنگ کرده‌ و آن را ساختگی و تحت حمایت غرب خوانده است. طالبان تهدید کرده‌اند که با سلسله حمله‌های مسلحانه، بمب‌گذاری و ترور هر کاری که بتوانند برای اختلال در انتخابات انجام خواهند داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این هفته یورش گروهی از بمب‌گذاران انتحاری و افراد مسلح به یک دفتر انتخاباتی در کابل، پیام مأیوس‌کننده‌ای را به رأی‌دهنده‌هایی که این هفته باید جانشین حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان را انتخاب کنند، فرستاده است.

در رویدادی دیگر امروز نیز حمله شورشیان و یک مهاجم انتحاری به دفتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان چندین ساعت به طول انجامید که با کشته شدن تمام مهاجمان به پایان رسید.

نادر نادری، مدیر بنیاد انتخابات آزاد و منصفانه، بزرگترین گروه ناظر در انتخابات افغانستان به رویترز گفته ‌است: «این‌گونه حمله‌ها شاید قطار انتخابات را از ریل خارج نکند، اما قطعا به ترس و اضطراب مردم خواهد افزود. هدف طالبان و گروه‌های شورشی دیگر، این است که مردم را از شرکت در انتخابات دلسرد کنند. اما انتخابات در تاریخ برنامه‌ریزی شده برگزار خواهد شد، چون گزینه دیگری وجود ندارد.”

قانون اساسی افغانستان حامد کرزای را پس از ۱۲ سال حکمرانی از شرکت در انتخابات منع کرده است، اما بسیاری انتظار دارند که او همچنان به واسطه مسئولان وفادارش دستی در سیاست داشته باشد.

انتخابات افغانستان

پس از حملات هفته گذشته اکثر نهاد‌های نظارتی خارجی ناظران انتخاباتی خود را کنار کشیده‌اند

افزایش خشونت‌ها می‌تواند با اخلال در روند شمارش آرا و ایجاد شک و شبهه در نتیجه انتخابات، حامد کرزای را قادر سازد که برای مدت زمانی بیشتری، سکان قدرت را حفظ کند.

در رویدادی که می‌تواند به صحت انتخابات آسیب برساند، پس از حمله هفته گذشته به یک هتل مجلل که به کشته شدن نه نفر و از جمله یک ناظر انتخاباتی انجامید، اکثر نهاد‌های نظارتی خارجی ناظرین خود را کنار کشیده‌اند. حضور ناظرین خارجی برای جلوگیری از تکرار شبهه تقلب‌های سراسری همچون انتخابات سال ۲۰۰۹، زمانی که ۲۰ در صد آرا می‌توانست باطل اعلام شود، ضروری به نظر می‌رسد.

هم‌اکنون تنی چند از ناظران اتحادیه اروپا در افغانستان باقی مانده‌اند که آنها هم به دلیل ترس از خشونت‌ها، در محوطه‌های زندگی‌ خود محدود مانده‌اند.

نگرانی‌ها در کابل و شهرهای دیگر، در مورد اقدامات خشونت‌‌آمیز طالبان در روزهای منتهی به انتخابات افزایش یافته است.  بسیاری معتقدند که طالبان توانایی حملات پیچیده‌تری چون هواپیماربایی را دارند.

در رویداد نگران‌کننده‌ای دیگر، طالبان افغانستان و پاکستان به توافق محرمانه‌ای برای ادغام نیروهای‌ خود برای حملات به داخل افغانستان دست یافته‌اند. شبه نظامیان پاکستانی به دولت اعلان آتش‌بس کرده‌اند تا پایگاه‌های نظامی‌شان را برای استفاده در حملات به آن سوی مرزها حفظ کنند.

افغانستان تنتخابات

ایجاد شبهه در نتیجه انتخابات، می‌تواند حامد کرزای را برای مدت بیبشتری در قدرت نگه دارد

بسیاری از افغان‌ها می‌گویند که از شرکت در انتخابات واهمه دارند.

عبدالرحیم، مغازه‌داری در کابل می‌گوید: «مردم بیشتر به فکر جان و سلامت‌شان هستند تا به فکر انتخابات باشند. اگر چیزی ارزش زندگی‌تان را ندارد، چرا ریسک کنید؟»

در محافل خصوصی، مسئولان تصدیق می‌کنند که خشونت‌ها می‌تواند بسیاری را از شرکت در انتخابات بترساند.

اگر شمار شرکت‌کنندگان در انتخابات بسیار پایین باشد، انتخابات غیرمعتبر اعلام خواهد شد، هر چند که احتمال چنین اتفاقی بسیار کم است.

در انتخابات سال ۲۰۰۹ که از ۱۳ میلیون واجد شرایط تنها ۴ میلیون نفر در آن شرکت کردند و انتخابات معتبر خوانده‌ شد.

Share