Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، حمید ابوطالبی را به عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل انتخاب کرده است. حمید ابوطالبی دیپلماتی کهنه‌کار است که پیش از این پست‌هایی کلیدی را‌ در اروپا به عهده گرفته است.

BiVLviICEAAvuD8.jpg medium

به گفته یک دیپلمات غربی ابوطالبی از چهره‌های نزدیک به هاشمی رفسنجانی است

ابوطالبی پیش از این به عنوان سفیر ایران در ایتالیا، بلژیک و استرالیا مشغول فعالیت بوده است. او اکنون به جای محمد خزاعی انتخاب می‌شود. ابوطالبی کار خود را کمی پس از انقلاب ۱۳۵۷ آغاز کرد.

یک دیپلمات غربی به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری «رویترز» گفته «ابوطالبی با محافل نزدیک به هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در ارتباط بوده است.»

ابوطالبی همچنین از اعضای دستگاه دیپلماسی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین، نیز به شمار می‌آمد، هرچند وی از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد نبود.

با این حال به گفته دیپلمات غربی، حمید ابوطالبی برای نقشی که در مذاکرات مخفیانه تهران و واشینگتن بازی کرد، شناخته شده نیست. مذاکرات مخفیانه‌ای که راه را برای توافق ایران در مذاکرات ژنو و گروه «۵+۱» باز کرد.

در این مذاکرات ایران توافق کرد که در ازای توقف برخی از فعالیت‌های حساس هسته‌ای، بخشی از تحریم‌ها علیه این کشور برداشته شود.

تهران اتهامات کشورهای غربی و متحدان آنها را درباره توسعه مخفیانه توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای تحت پوشش برنامه‌ای غیرنظامی رد می‌کند.

noorollahi20120119174948997

محمد خزائی، همچون نمایندگان کره شمالی و سوریه در سازمان ملل، دارای محدودیت رفت و آمد در نیویورک بود

اکنون در صورتی که ایالات متحده آمریکا به نماینده جدید ایران در سازمان ملل ویزا دهد، وی جایگزین خزائی می‌شود.

خزائی از سوی هیئتهای نمایندگی غربی در سازمان ملل به عنوان دیپلماتی نسبتاَ میانه‌رو شناخته می‌شد.  او از سال ۱۳۸۶ تاکنون و پس از محمد جواد ظریف، نماینده ایران در سازمان ملل بود.

همزمان یک منبع ایرانی که خواست نامش فاش نشود، در گفت وگو با رویترز انتخاب ابوطالبی را مربوط به چندین ماه پیش دانسته است.

دیپلمات‌های ایرانی در سازمان ملل، همچون نمایندگان کره شمالی و سوریه، دارای محدودیت رفت و آمد در نیویورک هستند.

به گفته دیپلمات ناشناس غربی، نمایندگان ایران در سازمان ملل مأموریت جابه‌جایی پیام‌های غیررسمی بین تهران و واشینگتن را در مسائل حساسی مانند بحران گروگان گیری یا مذاکرات هسته‌ای انجام می‌دهند.

ایالات متحده آمریکا از سال ۱۳۵۸ و به دنبال حادثه گروگان‌گیری در سفارت این کشور در تهران، روابط دیپلماتیک خود را با دولت ایران قطع کرده است.

Share