Share

در پی افزایش قیمت آب و برق، هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده یکم قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها، تعرفه‌های جدید گاز برای «مصارف خانگی»، «عمومی» و «صنعتی» در سال ۱۳۹۳  را اعلام کرد.

قیمت گاز 1

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بر اساس تصمیم هیئت وزیران، قیمت گاز برای مصارف خانگی به میزان ۲۰ درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان ۳۰ درصد در سال ۱۳۹۳ افزایش یافت. این مصوبه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شده و در قبض‌های گاز از اول فروردین سال جدید اجرا می‌شود.

بر اساس این مصوبه، نرخ گاز برای مصارف صنعتی از ۷۰۰ ریال به ازای هر متر مکعب به ۱۰۰۰ ریال و نرخ گاز برای سایر مصارف به میزان پانزده درصد افزایش یافته است.

همچنین نرخ گاز برای کلیه مصارف بخش‌های پتروشیمی و فولاد به ازای هر متر مکعب به ترتیب به میزان دو هزار و ۶۵۰ ریال و یک هزار و ۳۲۰ ریال تعیین شده است.

افزایش قیمت گاز در حالی اعلام شده که به تازگی قیمت برق و آب نیز افزایش یافته است.

چندی پیش در بهمن ماه سال گذشته به دنبال افزایش ۲۴ درصدی قیمت برق، قیمت آب مصرفی شهری و روستایی نیز با افزایش ۲۰ درصدی رو‌به‌رو شد.

 مشترکانی که بالای ۲۰مترمکعب در‌ماه آب مصرف کنند، به ازای هر مترمکعب اضافی باید هزار و ۱۱۰ تومان پرداخت کنند.

به گزارش روزنامه «دنیای اقتصاد»، دولت پیش‌تر متوسط قیمت آب خانگی در بخش شهری را ۲۵۰ تومان به ازای هر مترمکعب اعلام کرده بود که اکنون با احتساب رشد ۲۰ درصدی متوسط قیمت آب به ۳۰۰ تومان می‌رسد. همچنین متوسط قیمت خانگی آب در بخش روستایی ۹۵ تومان اعلام شده بود که اکنون به ۱۱۴ تومان افزایش پیدا می‌کند.

با افزایش ۲۴درصدی قیمت برق در قبض‌های جدید نیز متوسط قیمت هر کیلووات ساعت برق، از ۴۳ تومان به ۵۳ تومان در مصارف خانگی افزایش یافته است. بر این اساس، هزینه خانوار‌ها برای قبوض برق از ۱۹۴ تومان تا هفت هزار تومان افزایش خواهد یافت.

حمیدرضا چیت چیان وزیر نیرو چندی پیش گفته بود به دلیل اینکه در ایران «سیاست پرداخت یارانه برای حامل‌های انرژی» اعمال می‌شود، همواره مصرف انرژی بالا رفته و «از روند تولید ملی سبقت گرفته است». بنابراین اصلاح تعرفه‌های انرژی در شرایط کنونی امری ضروری است.

به گفته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، «تا آخر سال ۹۲ کل منابعی که از افزایش قیمت‌ها حاصل شد، ۹۰ هزار میلیارد تومان بود ولی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم توزیع شد و این یعنی آنکه ۱۰۰ درصد منابع حاصل شده توزیع و ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز اضافه از بودجه دولت پرداخت شده است».

هر ایرانی ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی دریافت می‌کند، ولی درآمدهای حاصل از حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت و حامل‌های انرژی برای تامین یارانه نقدی کافی نیست.

Share