Share

در چهارمین روز محاکمه خبرنگاران شبکه تلویزیونی «الجزیره» در مصر، به‌رغم این‌که دادستان هیچ مدرکی دال بر پشتیبانی این خبرنگاران از گروه «اخوان‌المسلمین» ارائه نداد، رئیس دادگاه آزادی آن‌ها را رد کرد.

دادگاه خبرنگاران الجزیره در مصر ـ  پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی‌تبار الجزیره در وسط

دادگاه خبرنگاران الجزیره در مصر ـ پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی‌تبار الجزیره در وسط

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، در دادگاه ۲۰ نفر محاکمه می‌شدند که در میان آن‌ها پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی‌تبار الجزیره، نیز حضور داشت.

پیتر گرست که زنجبر بر دستان خود داشت، در برابر رئیس دادگاه گفت: «من یک خبرنگار با ۳۰ سال سابقه کار هستم و تنها دو هفته از ورودم به مصر گذشته بود که دستگیر شدم.»

وی افزود: «این گفته که من با اخوان‌المسلمین در ارتباط بوده‌ام عجیب و غریب است.»

پیتر گرست در ماه دسامبر گذشته در قاهره بازداشت شد.

دادگاه در حالی خبرنگاران الجزیره را به اتهام همکاری با اخوان‌المسلمین محاکمه می‌کند که این گروه اسلامی در این فاصله در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است. آن‌ها همچنین متهم شده‌اند که گزارش‌های جعلی بر ضد مصر منتشر کرده‌اند.

شاکیان تاکنون مدرکی در اثبات اتهام‌های نسبت داده شده به این خبرنگاران به دادگاه ارائه نداده‌اند. یک مأمور پلیس قرار بود ویدیویی را روز دوشنبه به دادگاه نشان دهد که در آن گزارش جعلی الجزیره نمایش داده می‌شد، اما این ویدیو در اختیار دادگاه قرار نگرفت و رئیس دادگاه دستور داد که علیه این مأمور پلیس تحقیق شود.

محمد فهمی، خبرنگار مصری ـ کانادایی الجزیره نیز در دادگاه ضمن درخواست آزادی فوری خود گفت که مدت‌های طولانی در غرب زندگی کرده و یک لیبرال است.

فهمی از رئیس دادگاه پرسید: «شما تاکنون تروریست مسلمانی را دیده‌اید که الکل بنوشد؟»

رئیس دادگاه با این حال به آزادی این خبرنگاران با قرار وثیقه رأی نداد و دادگاه آن‌ها در روز ۱۰ آوریل جلسه پنجم خود را برگزار خواهد کرد.

تاکنون برخی از این خبرنگاران علیه شکنجه و آزار و اذیت در زندان شکایت کرده‌اند.

شادی عبدالحمید گفته است متهمان سه روز تمام مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند تا «به گناهانی که مرتکب نشده‌اند اعتراف کنند.»

رئیس دادگاه دستور رسیدگی به این مورد را داده است.

سه تن از این متهمان نیز علیه بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

محاکمه طرفداران محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر و گروه اخوان‌المسلمین که در روزهای اخیر آغاز شده همچنان ادامه دارد.

روز دوشنبه ۳۳ تن از حامیان مرسی به اتهام ارتکاب اقدامات خشونت‌آمیز در در جریان درگیری دسامبر گذشته در اسکندریه به شش سال زندان محکوم شدند.

Share