Share

با گذشت دو هفته از انتقال دو زندانی سیاسی عرب از زندان دزفول به مکانی نامعلوم، تاکنون از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

سیدخالد موسوی و علی چبیشاط

سیدخالد موسوی                                                                                                                   علی چبیشاط

علی چبیشاط و سیدخالد موسوی دو زندانی عرب که به اعدام محکوم شده‌اند، از روز ۲۷ اسفندماه از زندان فجر دزفول به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.

یک منبع نزدیک به خانواده علی چبیشاط که نخواسته نامش ذکر شود به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است: «تا جایی‌ که خانواده این دو زندانی عرب خبر دارند هنوز حکم اعدام آن‌ها از سوی دیوان عالی کشور تأیید نشده است. با این حال خانواده‌ها نگران هستند که مبادا حکم بدون اطلاع آن‌ها تأیید شده و به همین دلیل مأموران آن‌ها را برای اجرای حکم از زندان دزفول خارج کرده‌اند. چند ماه پیش هم دو زندانی دیگر عرب به‌طور مخفیانه اعدام شدند و هنوز جنازه‌هایشان هم به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده است.»

همزمان با علی چبیشاط و سیدخالد موسوی، یک شهروند دیگر عرب به نام سلمان چایانی نیز محاکمه شد که وی نیز به ۲۵ سال زندان محکوم شده است.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر می‌گوید، این دو زندانی در حین بازداشت مورد شکنجه‌های جسمی و روحی فراوانی قرار گرفته‌اند.

علی چبیشاط و سیدخالد موسوی در آبان‌ماه سال ۱۳۹۱ در شوش دستگیر و از سوی دادگاه انقلاب اهواز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه به اعدام محکوم شدند.

در سال ۱۳۹۲ شش تن از زندانیان سیاسی عرب به اتهام‌هایی مانند محاربه و اقدام علیه امنیت ملی به دار آویخته شدند.

Share