Share

پنجشنبه ۷ فروردین (۲۷ مارس) در مرکز فرهنگی «خانه بشریت» (Humanity House)، در شهر لاهه در هلند، مستند «پشت دیوارهای بلند: زندگی و مرگ در زندان‌های ایران» به نمایش گذاشته شد. رادیو زمانه که از تهیه‌کنندگان این مستند است، در نمایش این فیلم با «خانه بشریت» در لاهه همکاری داشت.

فرید حائری‌نژاد، کارگردان فیلم «پشت دیوارهای بلند؛ زندگی و مرگ در زندان‌های ایران»

فرید حائری‌نژاد، کارگردان فیلم «پشت دیوارهای بلند؛ زندگی و مرگ در زندان‌های ایران»

«پشت دیوارهای بلند: زندگی و مرگ در زندان‌های ایران» ساخته فرید حائری‌نژاد، مستندساز ایرانی ساکن آلمان است. از او تاکنون چندین فیلم مستند به نمایش درآمده. «رانده از ایران» با موضوع تعرض به حقوق همجنسگرایان و تراجنسگرایان از جمله دیگر آثار اوست.

در مستند «پشت دیوارهای بلند»، حائری‌نژاد به زندگی و مرگ در زندان‌های ایران در سال‌های ۵۷ تا ۶۷ پرداخته. او در این فیلم با چند تن از قربانیان شکنجه و اعتراف‌های اجباری در آن سال‌ها گفت‌وگو کرده است.

مهدی اصلانی، نویسنده

مهدی اصلانی، نویسنده

این فیلم به گفته کارگردان آن روایتگر شکنجه‌های جسمی و روانی، اعدام، اعتراف‌های اجباری و اشک‌ها و رنج‌های زنان و مردان جوانی است که با آرمان‌هایی والا در انقلاب ۵۷ حضور داشتند تا حکومتی مستبد را سرنگون کنند و جامعه‌ای آزاد‌تر بسازند. اما امید‌ها و مبارزات جوانان آن نسل ثمر نداد و به جای نظامی دموکراتیک، جمهوری اسلامی شکل گرفت؛ نظامی که در آن، زندان، شکنجه و اعدام از ابزارهای اصلی اعمال حکومت و قدرت سیاسی است.

در نمایش اختصاصی این فیلم در لاهه که با استقبال خوبی از سوی تماشاگران روبرو شد فرید حائری‌نژاد به همراه مهدی اصلانی، یکی از راویان این فیلم شرکت داشت و در انتهای نمایش به پرسش‌های حاضران پاسخ داد.

هر چند که داستان و روایت‌های این فیلم شاید برای فارسی‌زبانان و ایرانیان حاضر در سالن آشنا باشد، اما هلندی‌های حاضر در جلسه نمایش فیلم، تحت تأثیر قرار گرفته بودند و موضوع فیلم برایشان تازگی داشت.

به مناسبت نخستین نمایش رسمی مستند «پشت دیوارهای بلند: زندگی و مرگ در زندان‌های ایران» با فرید حائری‌نژاد، کارگردان این فیلم به گفت‌وگو نشستیم.


رادیو زمانه تا کنون دو فیلم مستند را تهیه کرده است. موضوع اولین مستند «رانده از ایران»، که چندی پیش در آمستردام به صورت خصوصی نمایش داده شد، تعرض به حقوق همجنسگرایان و تراجنسگرایان است.  «پشت دیوار بلند: زندگی و مرگ در زندان های ایران» دومین مستند تولید شده توسط رادیو زمانه است.

Share