Share

پس از مذاکرات طولانی با کشورهای مسلمان، سرانجام این کشورها پذیرفتند که خشونت علیه زنان و دختران “بر اساس هیچ رسم، آئین و یا ملاحظه دینی” نمی‌تواند توجیه شود.

 مذاکرات در مورد این بیانیه از نزدیک به دو هفته پیش میان ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل در نیویورک جریان داشت و طی آن کشورهایی چون ایران، لیبی، سودان و دیگر کشورهای اسلامی که در مورد آن تردید داشتند سرانجام این بیانیه را پذیرفتند.

 از سوی دیگر، کشورهای غربی، به‌ویژه کشورهای اسکاندیناوی نیز در نظر داشتند بخشی از این بیانیه را به حقوق همجنسگرایان و حقوق جنسیتی اختصاص دهند.

 بیش از شش هزار نفر از فعالان جامعه مدنی جهانی از روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه (چهارم مارس) در پنجاه‌وهفتمین نشست سالانه سازمان ملل درباره وضعیت زنان جهان شرکت داشتند.

 جمهوری اسلامی ایران، واتیکان و روسیه جبهه محافظه‌کاران را تشکیل داده بودند تا طرح نهایی این بیانیه را که از سوی آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی، به‌ویژه نروژ و دانمارک حمایت می‌شد تغییر دهند.

 در بیانیه سازمان ملل آمده است: “کمیسیون از دولت‌ها می‌خواهد با تمام قدرت تمامی اشکال خشونت علیه زنان و دختران را محکوم کرده و به هرگونه ملاحظه دینی، آئینی و رسومی برای گریز از این تعهد پایان بخشند.”

 این بیانیه افزوده است که دولت‌ها باید “به لغو قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان و دختران که قابل قبول شمرده می‌شوند و به تداوم خشونت‌ها دامن می‌زنند، توجه ویژه‌ای داشته باشند.”

بر اساس این قطعنامه کشورها باید “رفع خشونت‌های خانگی را در اولویت قرار دهند.”

Share