Share

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۴ فروردین‌ماه (سوم آوریل) هشدار داد که روند مذاکرات صلح میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی در «لحظه حساسی» قرار دارد و از دو طرف خواست تا برای نجات مذاکرات راه حلی را پیدا کنند.

جان کری: یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید «می‌توان اسب را به آبشخور برد، اما نمی‌توان آن را وادار به نوشیدن کرد».

جان کری: یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید «می‌توان اسب را به آبشخور برد، اما نمی‌توان آن را وادار به نوشیدن کرد»

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، مذاکرات صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیل، همراه با آمریکا در دیداری که در بیت‌المقدس (اورشلیم) تا نیمه‌های شب به درازا کشید، پیشرفت داشت، اما به‌گفته وزیر امور خارجه آمریکا، «اما هنوز شکافی وجود دارد که باید هر چه سریع‌تر پُر شود.»

جان کری با تأکید بر این‌که «گفت‌وگو باز می‌ماند» افزود: «به‌روشنی بگویم، ما در لحظه حساسی به‌سر می‌بریم.»

وزیر امور خارجه آمریکا این سخنان را در برابر خبرنگاران در الجزایر بیان کرد. وی در حال انجام نخستین مأموریت خود در شمال آفریقاست و سفر بعدی‌اش به مراکش خواهد بود.

او گفت بار دیگر با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تماس گرفته است.

در حالی که مذاکرات دو طرف اسرائیلی و فلسطینی بحران جدیدی را از سر می‌گذراند، جان کری تأکید کرد که زمان آن فرارسیده که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها فرارسیده از این فرصت در راه صلح بهره برند.

وی با نشان دادن علائمی از سرخوردگی پس از ماه‌ها تلاش ناموفق در کاهش شکاف بین دو طرف گفت: «شما [در راه پیشبرد مذاکرات] می‌توانید کمک کنید، یا حتی می‌توانید فشار وارد کنید اما این دو طرف هستند که باید برای دستیابی به یک توافق تصمیم‌های مهم بگیرند.»

کری با بیان این‌که «رهبران باید راه را نشان دهند و زمانی که فرصتی دست داد از آن استفاده کنند»، افزود: «همان‌طور که یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید می‌توان اسب را به آبشخور برد، اما نمی‌توان آن را وادار به نوشیدن کرد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش متعهد به ادامه روند صلح است و گفت‌وگوهای اسرائیل، آمریکا و تشکیلات خودگردان فلسطینی برای نجات مذاکرات ادامه خواهد یافت.

دو طرف تابستان سال گذشته با میانجگری جان کری مذاکرات خود را از سرگرفتند. در این دور از مذاکرات قرار شد تشکیلات خودگردان فلسطینی به مدت ۹ ماه از درخواست برای عضویت در نهادهای سازمان ملل خودداری و اسرائیل نیز ۱۰۴ زندانی فلسطینی را آزاد کند. اما اسرائیل از آزادی ۲۶ زندانی فلسطینی خودداری و با ادامه خانه‌سازی‌ها در شرق بیت‌المقدس موافقت کرد، موضوعی که آمریکا نیز با آن موافق نبود.

محمودعباس نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که به دلیل خودداری اسرائیل از انجام تعهداتش، قصد دارد درخواست عضویت در ۱۵ نهاد سازمان ملل را مطرح کند.

ساعاتی پس از این اظهارنظر محمود عباس، جان کری سفر روز چهارشنبه خود به رام‌الله را لغو کرد.

Share