Share

افغان‌هایی که امیدوارند حامد کرزی، رئیس‌جمهوری‌شان پس از انتخابات بازنشسته شود، شاید در ماه‌های پیش رو ناامید شوند. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه ۱۶ فروردین (۵ آوریل)، و با شرکت ۱۱ نامزد برگزار خواهد شد.

4April-afghanistan-election- karzai

نیویورک تایمز از کمک چند ده هزار دلاری حامد کرزی به دو نامزد از سه نامزد اصلی انتخابات خبر می‌دهد

حامد کرزی تاکنون توانسته تمامی جوانب انتخابات روز شنبه را به دلخواه خود شرح دهد. او با جلب رضایت برخی از نامزدهای بالقوه به کنار رفتن از صحنه انتخابات، و نیز وادارکردن برادر خویش قیوم، به ترک رقابت‌ها، از تنوع نامزدها در صحنه انتخابات کاسته است.

همچنین، وی مقا‌م‌های اجرایی مورد نظر خود را برای عضویت در کمیته‌های نظارت بر انتخابات دستچین کرده است تا آنها بتوانند هر چالشی بر سر صحت و سقم انتخابات را مدیریت کنند. این درحالی است که اغلب نامزدهای انتخابات افغانستان به مردم وعده داده‌اند تا شبیه کرزی نباشند.

با این حال اگر شمار شرکت‌کنندگان در انتخابات بسیار پایین باشد، انتخابات غیرمعتبر اعلام خواهد شد، هر چند که احتمال چنین اتفاقی بسیار کم است.

در انتخابات سال ۲۰۰۹ که از ۱۳ میلیون واجد شرایط تنها ۴ میلیون نفر در آن شرکت کردند و انتخابات معتبر خوانده‌ شد.

به علاوه، نیویورک تایمز از کمک چند ده هزار دلاری حامد کرزی به دو نامزد از سه نامزد اصلی انتخابات خبر می‌دهد. این خبرگزاری به نقل از مقامات افغان می‌افزاید که این کمک‌ها از محل بودجه دفتر ریاست‌جمهوری پرداخت شده و کرزی امیدوار است تا دست کم یکی از نامزدهای تحت نفوذ او به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کنند.

t1large.afghan.line.2004.gi

نامزدهای کنونی همگی وعده داده اند که در صورت انتخاب ‌شدن توافق‌نامه امنیتی با آمریکا را امضا خواهند کرد

مرحله دوم انتخابات در ماه ژوئن امسال برگزار خواهد شد و تا آن زمان کرزی همچنان ریاست‌جمهوری را برعهده خواهد داشت.

به گزارش نیویورک تایمز، برخی از نزدیکان و منتقدان حامد کرزی معتقدند که حرکت‌های اخیر رییس‌جمهور نشان از تلاش او برای کنترل قدرت در افغانستان دارند. به عقیده آنها آقای کرزی باور دارد که تنها خود او می‌توانست و می‌تواند کشورش را در سال‌های پرتلاطم گذار و به سوی پیشرفت هدایت کند. این گذار با انتخابات شنبه به مرحله‌ای جدی و جدید وارد خواهد شد، و کرزی می‌خواهد تا نفوذ خود را بر دستگاه مدیریتی بعدی کشور نیز حفظ کند.

داود مرادیان، مشاور پیشین سیاست خارجی کرزی و استاد کنونی دانشگاه آمریکایی افغانستان گفته است که حامد کرزی ۵۶ ساله «می‌خواهد تا میراثی از خود برجای بگذارد و به عنوان دولت‌مردی حقیقی شناخته شود که برای نخستین‌بار قدرت را به صورت صلح‌آمیز در افغانستان انتقال داده است. در عین حال، نیمه‌ ماکیاولیستی او نیز مشغول کار است و کرزی می‌خواهد تا همچنان در سیاست افغانستان تاثیرگذار باشد و به قدرت پشت سر رییس‌جمهور بعدی بدل شود».

از طرفی افزایش خشونت‌ها می‌تواند با اخلال در روند شمارش آرا و ایجاد شک و شبهه در نتیجه انتخابات، حامد کرزی را قادر سازد که برای مدت زمانی بیشتری، سکان قدرت را حفظ کند.

این گمانه‌زنی‌ها اخبار خوش‌آیندی برای دولت اوباما نیست، زیرا پس از اینکه کرزی از امضای توافق‌نامه جدید امنیتی با آمریکا سرباز زد، مقامات آمریکایی امیدشان برای ادامه همکاری‌ها با وی را از دست داده‌اند.

4April-afghanistan-election

در انتخابات سال ۲۰۰۹ که از ۱۳ میلیون واجد شرایط تنها ۴ میلیون نفر در آن شرکت کردند و انتخابات معتبر خوانده‌ شد.

نامزدهای کنونی همگی وعده داده اند که در صورت انتخاب ‌شدن توافق‌نامه را امضا خواهند کرد، اما تا زمان رسیدن هر یک از آنها به قدرت هنوز آمریکا با کرزی طرف است و رئیس‌جمهور افغانستان نیز در ماه‌های اخیر ابداً بی‌اعتنایی خود به آمریکایی‌ها را پنهان نکرده است.

برای مثال، حامد کرزی ماه پیش ناگهان بر سر مساله الحاق کریمه به روسیه موضعی کاملاً مخالف با آمریکا اتخاذ کرد. یکی از مقامات ارشد افغان گفته است که وقتی ماه پیش گزارش‌هایی منتشر شد که بر اساس آنها، قرار است آمریکا بخشی از ادوات نظامی خارج‌شده از افغانستان را به پاکستان بدهد، کرزی به سرعت و در یک موضع‌گیری عمومی از الحاق کریمه به روسیه دفاع کرد.

به باور مقامات افغانستان، حامد کرزی در این گزارش‌ها شاهد آخرین پرده از چیزی بوده که خود دورویی متحد دیرینه، یعنی آمریکا، می‌داند. رییس‌جمهور افغانستان معتقد است که آمریکا در چند سال اخیر در تلاش برای زمین زدن او بوده است. کرزی با افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان موافق نبود، تلاش‌های آمریکا برای نشاندن کسی دیگر به جای او در سال ۲۰۰۹ را خیانت به خود می‌دانست، و اخیراً معتقد است که آمریکا در جبهه پاکستان و به تبع آن، در جبهه طالبان قرار دارد.

قانون اساسی افغانستان حامد کرزی را پس از ۱۲ سال حکمرانی از شرکت در انتخابات منع کرده است، اما بسیاری انتظار دارند که او همچنان به واسطه مسئولان وفادارش دستی در سیاست داشته باشد.

unnamed_36

قانون اساسی افغانستان حامد کرزی را پس از ۱۲ سال حکمرانی از شرکت در انتخابات منع کرده است

گمانه‌زنی‌ها در مورد علاقه کرزی به حفظ نفوذ خود بر سیاست افغانستان در حالی مطرح می‌شود که شب گذشته، پنج‌شنبه شب، حامد کرزی بر صفحه تلویزیون‌های افغانستان ظاهر شد تا از افغان‌ها بخواهد فارغ از هر نتیجه‌ای در انتخابات، در دوران پس از آن دست در دست یکدیگر با هم به کار بپردازند. او در سخنرانی خود برای مردم افغانستان گفت: «بیان نظرات متفاوت و متضاد با یکدیگر حین رقابت‌های انتخاباتی از اصول دموکراسی است. اما مطمئن هستم وقتی رقابت‌های انتخاباتی پایان یابند، نامزدها به رای مردم احترام خواهند گذاشت، منافع ملی را در اولویت قرار خواهند داد، و نتیجه مشروع انتخابات را خواهند پذیرفت».

به علاوه، مشاوران کرزی نیز تاکید دارند که وی خود نیز به این فلسفه عمل کرده و به بخش‌های مختلف دولت خود اجازه داده تا آزادانه از هر کسی که می‌خواهند، طرفداری کنند.  برای مثال، معاون اول جدید کرزی حامی عبدالله عبدالله است که کرزی ابداً علاقه‌ای به انتخاب‌ شدن او ندارد. عبدالله رقیب اصلی کرزی در انتخابات ۲۰۰۹ نیز بود.

Share