Share

ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس برجسته که چندی پیش در بوستون آمریکا درگذشت، وصیت کرده که جسدش در حاشیه زاینده‌رود در اصفهان دفن شود. این وصیت او تاکنون تحقق نیافته و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران تا ۱۹ فروردین فرصت دارد که در این‌باره تصمیم بگیرد.

ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس برجسته چندی پیش در بوستون آمریکا درگذشت.

ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس برجسته چندی پیش در بوستون آمریکا درگذشت

به گزارش روزنامه «شرق»، مصطفی محقق داماد، رئیس شورای تولیت بنیاد موقوفات دکترمحمود افشار که از روز درگذشت فرای پیگیر انتقال پیکر او به ایران بوده است می‌گوید تاجیکستان نیز به دنبال انتقال پیکر این استاد ایران‌شناسی به دوشنبه است و اگر ایران نتواند زمینه عمل به وصیت‌نامه او را فراهم کند، این کشور آن را انجام می‌دهد.

رئیس شورای تولیت موقوفات بنیاد دکتر محمود افشار از خرید قطعه‌ای زمین برای دفن‌شدن توسط فرای گفت و افزود: «میزان علاقه ایشان به دفن شدن در ایران تا آن جایی بود که پیش از انقلاب قطعه‌ای زمین را هم برای قبر خود در اصفهان خریداری کرده بودند و آن را به نام خودشان ثبت کرده بودند. این قطعه زمین همان اتاقکی است که در کنار پل‌خواجو است و پروفسور پوپ هم در آن‌جا به خاک سپرده شده است.»

وی گفت: «اگر ما نتوانیم از طریق وزارت امورخارجه و نهادهای ذی‌ربط تا فردا مقدمات انتقال را فراهم کنیم تاجیک‌ها اقدام می‌کنند و جنازه ریچارد فرای را به این کشور منتقل می‌کنند و در آن‌جا به خاک خواهند سپرد. به همین دلیل امیدواریم که این اتفاق قبل از فردا رخ دهد و ما بتوانیم با ادای وصیت ایشان، به فرهنگ ایرانی هم احترام بگذاریم.»

محمد بهشتی، رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران نیز گفته است: «سیاسی نگاه‌کردن به وصیت‌نامه و انتقال پیکر فرای به ایران صورت‌ مسأله را تغییر می‌دهد. در صورتی که ایشان چهره‌ای فرهنگی بود و با توجه به تعلقات فرهنگی و عشقی که به تاریخ فرهنگ ایران داشت آن را مطرح کرد و اجابت آن ارج‌نهادن به فرهنگ و تمدن ایرانی و کسانی است که برای معرفی آن تلاش می‌کنند.»

ریچارد فرای بیش از ۷۰ سال از زندگی خود را صرف مطالعه و پژوهش در باره تاریخ و فرهنگ فلات ایران کرده بود، از سغد تا تبریز و از خراسان تا خوزستان؛ از شرق تا غرب ایران زمین.

او یکی از آخرین بازماندگان و ادامه نسل ایران‌شناسان و شرق‌شناسانی چون آرتور کریستین‌سن و آرتور پوپ، رومن گیرشمن و پروفسور آلبرت امستد بود که شرق‌شناسی را در دانشگاه‌های جهان بنیان گذاشتند و تألیفات زیادی درباره فرهنگ و هنر و تاریخ ایران داشتند.

Share