Share

مجلس سنای آمریکا، دوشنبه ۱۸ فروردین‌ماه (هفتم آوریل)، لایحه‌ای را که تد کروز، سناتور ایالت تگزاس پیشنهاد کرده بود، تصویب کرد. برپایه این لایحه حمید ابوطالبی، سفیر جدید ایران در سازمان ملل متحد، به‌دلیل آن‌چه دست داشتن در گروگانگیری سفارت آمریکا در سال ۵۸ در تهران عنوان شده، از «تروریست‌های شناخته‌شده» به‌شمار می‌رود و اجازه ندارد وارد خاک آمریکا شود.

حمید ابوطالبی، سفیر جدید ایران در سازمان ملل

حمید ابوطالبی، سفیر جدید ایران در سازمان ملل

به‌گزارش «رویترز»، تد کروز سناتور جمهوری‌خواه در سخنانی در مجلس سنا انتخاب حمید ابوطالبی را به‌عنوان سفیر ایران در سازمان ملل ”توهین آشکار” به آمریکا دانست. او تأکید کرد که در این‌باره نباید «احتیاط‌های دیپلماتیک» به‌خرج داد.

چارلز شومر، نماینده حزب دموکرات از ایالت نیویورک در مجلس سنا نیز، ضمن دفاع از این لایحه گفت: «ما نباید بگذاریم کسانی مانند او (حمید ابوطالبی) وارد خاک آمریکا شوند.»

شومر همچنین گفت آمریکا باید درهای خود را قبل از آن‌که چنین کسانی وارد خاک آمریکا شوند، به روی آن‌ها ببندد.

برای اجرای این لایحه، امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا الزامی است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چند روز پیش حمید ابوطالبی را به عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل انتخاب کرد.

وی پیش از آن در شهریورماه از سوی روحانی به سمت معاونت سیاسی دفتر ریاست‌جمهوری برگزیده شد و هم‌زمان ریاست بخش آسیا را در مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام بر عهده گرفت.

با این حال، بسیاری از منابع گفته‌اند که ابوطالبی در جریان گروگان‌گیری سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹) عضو «دانشجویان پیرو خط امام» بوده و در این ماجرا دست داشته است. گروگان‌گیری در سفارت آمریکا یک سال به‌طول انجامید و نقش مهمی در تیرگی بیشتر روابط ایران و آمریکا داشت.

ابوطالبی پیش از این به عنوان سفیر ایران در ایتالیا، بلژیک و استرالیا مشغول فعالیت بوده است. او اکنون به جای محمد خزاعی انتخاب شده است.

چندین نماینده کنگره آمریکا در نامه‌ای از باراک اوباما خواسته‌اند تا مانع از سفر سفیر جدید ایران در سازمان ملل به آمریکا شود.

حمید ابوطالبی اتهام گروگان‌گیری و اشغال سفارت آمریکا را رد کرده و گفته که تنها به‌عنوان مترجم به «دانشجویان خط امام» کمک کرده است.

از سوی دیگر چند روز پیش محمدحسن آصفری، دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، مسائل مربوط به حمید ابوطالبی و عدم صدور ویزای آمریکا برای او را مداخله آمریکا در انتخاب نماینده ایران دانست و گفت: «ایالات متحده با این گونه اقدامات و اظهارنظرها سعی دارد سازمان ملل را زیر سئوال برده و آن را از موضع بی‌طرفی خارج کند.»

 نماینده اراک در مجلس، تاکید کرده که معرفی نماینده جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل هیچ ارتباطی به مقام‌های دولتی و نمایندگان کنگره آمریکا ندارد، «بلکه سازمان ملل همان‌طور که از اسمش پیداست، فقط در آمریکا قرار دارد و این کشور نمی‌تواند دخل و تصرفی در امور آن داشته باشد.»

Share