Share

کاظم جلالی، رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در اعتراض به قطعنامه اخیر پارلمان اروپا، سفر هیأت پارلمانی ایران به اروپا لغو شد.

کاظم جلالی و تاریا کرونبرگ در سفر اخیر هیأت پارلمان اروپا به ایران

کاظم جلالی و تاریا کرونبرگ در سفر اخیر هیأت پارلمان اروپا به ایران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران‌ (ایسنا)، پس از سفر تاریا کرونبرگ رئیس هیأت پارلمان اروپا به ایران و دیدار با مسئولان و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، وی از کاظم جلالی، رئیس و اعضای گروه پارلمانی ایران و پارلمان اروپا دعوت کرد تا در روزهای ۲۷ و ۲۸ فروردین‌ماه سال جاری (۱۶ و ۱۷ آوریل) به استراسبورگ سفر کنند.

در آستانه انجام این سفر پارلمان اروپا چند روز پیش قطعنامه‌ای درباره ایران صادر کرد که این قطعنامه با مخالفت تند گروه‌هایی در درون حکومت ایران روبه‌رو شد.

اکنون رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اروپا در بیانیه خود صدور این قطعنامه را «گام‌های بدخواهان روابط دوجانبه در اروپا» عنوان کرده و گفته است «گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران از انجام این سفر منصرف است و این سفر انجام نخواهد پذیرفت.»

کاظم جلالی خطاب به تاریا کرونبرگ افزوده است: «صدور قطعنامه جدید با توجه به انجام سفر اخیر شما و گروه پارلمانی به ایران و دیدن واقعیت‌های جمهوری اسلامی ایران بسیار غیرمنتظره بوده است.»

در آذرماه ۱۳۹۲ یک هیأت هشت نفره از نمایندگان پارلمان اروپا به دعوت گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا  به ایران سفر کرد.

این هیأت در طول سفر خود با نسرین ستوده و جعفر پناهی نیز دیدار کردند که این دیدار با مخالفت شدید برخی از محافل حکومتی ایران و همچنین وزارت امور خارجه این کشور مواجه شد.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی هر دو مدتی را در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به‌سر برده‌اند و هر دو در سال گذشته میلادی به‌طور مشترک برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف اروپا شدند.

دیدار هیأت پارلمان اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی در ایران با مخالفت شدید برخی از محافل حکومتی ایران مواجه شد.

دیدار هیأت پارلمان اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی در ایران با مخالفت شدید برخی از محافل حکومتی ایران مواجه شد.

کاظم جلالی در ادامه نامه خود از موارد ذکر شده در قطعنامه اخیر پارلمان اروپا درباره ایران انتقاد کرده است.

در این قطعنامه با عنوان «استراتژی اتحادیه اروپا در برابر ایران» فصلی به موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته شده است.

این قطعنامه آزادی برخی از زندانیان سیاسی را مورد استقبال قرار داده و خواستار آزادی همه مدافعان حقوق بشر، زندانیان سیاسی، فعالان کارگری و همچنین افرادی که پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) دستگیر شدند، شده است.

همچنین قطعنامه تأکید کرده است که به‌رغم توجه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به مقوله حقوق شهروندی، همچنان ادعاهای گسترده ای در مورد شکنجه، دادگاه‌های غیرعادلانه و مصونیت از مجازات وجود دارد.

این قطعنامه همچنین موضوع افزایش شدید اعدامها در سال ۲۰۱۳ که شامل برخی موارد اعدام نوجوانان است و نیز اعدام‌های گسترده در پنج ماهه نخست سال جاری میلادی را مدنظر قرار داده و محدودیت آزادی بیان، انجمن‌ها، مذهب و آزادی‌های تحصیلی را محکوم کرده است.

تبعیض علیه اقلیت‌های قومی، جنسیتی، مذهبی و همچنین وضعیت بهاییان و نوکیشان مسیحی از جمله موضوعات دیگر این قطعنامه هستند.

در مورد انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز گفته شده است که بر اساس موازین دموکراتیک مدنظر اتحادیه اروپا برگزار نشده است.

همچنین در این قطعنامه آمده است هر هیأتی که در آینده از ایران دیدار می‌کند باید متعهد باشد که با ناراضیان سیاسی و فعالان جامعه مدنی دیدار کند و همچنین به زندانیان سیاسی دسترسی داشته باشد.

دیدار اخیر هیأت پارلمان اروپا از ایران

دیدار اخیر هیأت پارلمان اروپا از ایران

کاظم جلالی در پاسخ به این قطعنامه ابتدا انتخابات ریاست جمهوری در ایران را به‌دلیل آن‌چه «حضور بالای مردم» در آن عنوان کرد، «دموکراتیک» خواند و گفت میزان مشارکت مردم در انتخابات، از اروپا بالاتر است.

رئیس گروه روابط پارلمانی ایران و اروپا نوشت: «طنز و مضحک است که پارلمان اروپا با چنین میزان مشارکت پایینی، مشارکت ۷۳ درصدی مردم ایران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را غیردموکراتیک می‌داند.»

وی افزایش اعدام‌ها در ایران را به‌دلیل «مقابله جمهوری اسلامی با قاچاقچیان و حاملان مواد مخدر» دانست و از آن دفاع کرد و گفت: «در مواردی که این اشرار تحت قوانین مصوب قضائی ایران به اعدام محکوم می‌شوند کشورهای اروپایی پرچم ادعاهای حقوق بشری خود را برمی‌افرازند و هزینه‌های مالی و جانی پرداخت شده از سوی ایران در این زمینه را به فراموشی می‌سپارند.»

کاظم جلالی همچون دیگر مسئولان جمهوری اسلامی ایران به موارد دیگری که در قطعنامه پارلمان اروپا درباره نقض حقوق بشر در ایران آمده پاسخ روشنی نداد و تنها به «موارد نقض حقوق بشر از سوی اروپا و کشورهای غربی» از دید جمهوری اسلامی ایران، بسنده کرد.

وی با بیان این‌که «پارلمان اروپا از یک خود بزرگ‌بینی مفرط رنج می‌برد» نوشت: «مطلق‌انگاری در نوع نگاه پارلمان اروپا و در قطعنامه‌های صادره و رفتارهای این پارلمان موج می‌زند به گونه‌ای که در قطعنامه اخیر هم مطلق بودن ملاک و معیارهای اروپایی و اینکه دیگران باید خود را با آن معیارها تنظیم کنند، بسیار مشاهده می‌شود که این خودشیفتگی ناپسند و نابجاست.»

جلالی در مورد دیدار هیأت‌های اروپایی از ایران نیز تأکید کرد که «هیچ‌گونه پیش‌شرطی از سوی جمهوری اسلامی ایران پذیرفته نشده [و] از این پس نیز به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد هیأتی برای دیدار از ایران شرطی را تعیین نماید.»

وی سفر اخیر هیأت اروپایی به ایران و دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی را «دیدارهایی به شکل مخفیانه و خارج از شئون دیپلماتیک» نامید و گفت: «این‌گونه حرکات نیز در آینده به هیچ عنوان قابل پذیرش نخواهد بود.»

Share