Share

سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام کرد مهلت کارخانه‌های خودروسازی برای استاندارد کردن خودروها مطابق معیارهای زیست محیطی یورو ۴ در پایان خردادماه تمام می‌شود.

car factory_02

پس از خردادماه خودروهای فاقد استاندارد یورو ۴ مجوز نخواهند داشت

سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی این سازمان، روز چهارشنبه ۲۰ فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» اعلام کرد این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد و خودروسازان در فرصت باقی مانده باید محصولات خود را با استاندارد یورو ۴ هماهنگ کنند.

او با اشاره به این که خودروهای غیر استاندارد از منابع اصلی آلودگی هوا در ایران است گفت: «سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری‌های لازم را برای استاندرد کردن خودروها انجام خواهد داد و خودروسازان باید به وعده‌های خود در این زمینه عمل کنند».

سازمان حفاظت محیط زیست در دی ماه سال ۱۳۹۲ از مذاکراتش با خودروسازان ایرانی برای بالابردن استاندراد خودروها خبر داده و اعلام کرده بود از سال ۱۳۹۳ خودروهای با استاندارد کمتر از یورو ۴ مجوز تولید نخواهند داشت.

معاون سازمان محیط زیست همچنین بار دیگر ازهمکاری‌های این سازمان برای بالابردن کیفیت سوخت و عرضه بنزین با استاندارد یورو ۴ در شهرهای بزرگ از جمله تهران، کرج و اراک خبر داده است.

توقف تولید بنزین در پتروشیمی‌ها

از سوی دیگر، کمیسیون انرژی مجلس نیز اعلام کرد تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی در سال‌جاری متوقف می‌شود.

پیش‌تر، سازمان محیط زیست ایران اعلام کرده بود بنزین‌هایی که در پتروشیمی تولید می‌شوند، استاندارد نبوده‌‌اند و برای سلامتی انسان و محیط زیست بسیار خطرناک‌ هستند.

کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس ایران نیز سال گذشته گفته بود در بنزین‌های تولید پتروشیمی در ایران ۸ برابر میزان مجاز ترکیبات سمی آروماتیک وجود دارد که باعث سرطان می‌شود.

اکنون به گفته علی مروی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، تولید روزانه ۷ میلیون لیتر بنزین در پتروشیمی به دلیل آلایندگی بالا متوقف خواهد شد.

این نماینده مجلس روز سه شنبه ۱۹ فروردین در گفتگو با «خبرگزاری خانه ملت» گفت که دولت در سال جدید تولید بنزین در پتروشیمی‌ها را متوقف ومجوز واردات بنزین را صادر کرده است.

واردات بنزین به ایران تا زمان ساخت و بهره‌برداری از پالایشگاه‌های جدید ادامه خواهد داشت.

Share