Share

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای از قطعنامه راهبردی پارلمان اروپا درباره‌ مناسبات با ایران که به نقض حقوق بشر در این کشور پرداخته بود، حمایت کرد.

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در بیانیه خود گفته است: «برای نخستین بار اتحادیه اروپا در این قطعنامه به شکلی روشن بر خواست رعایت حقوق بشر در مناسبات میان ٢٨ کشور اروپایی و ایران تأکید کرده است.»

قطعنامه راهبردی پارلمان اروپا در روز پنج‌شنبه ۱۴ فروردین‌ماه (سوم آوریل) تصویب و با موجی از مخالفت‌ها و اعتراض‌های مقام‌های جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو شد و حتی سفر هیأت مجلس ایران به اروپا لغو گردید.

در این قطعنامه پارلمان اروپا تأکید کرد که مناسبات با ایران باید در همه عرصه‌ها با در نظر گرفتن وضعیت حقوق بشر در این کشور باشد.

این قطعنامه از جمهوری اسلامی خواست که با نهادهای جهانی و انجمن‌های ملی مدافع حقوق بشر و با احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل همکاری کامل کند و با درخواست وی و دیگر گزارشگران برای حضور در ایران موافقت کند.

همچنین از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خواسته شد تا به وعده انتخاباتی خود در مورد بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران عمل کند.

کریستف دولوار، دبیر اول گزارشگران بدون مرز، از این رویکرد اتحادیه اروپا در قبال ایران استقبال کرده و گفته است: “موارد طرح شده در این قطعنامه نقطه آغازی است برای ایجاد تعادل میان مذاکرات درباره‌ انرژی هسته‌ای و منافع اقتصادی اروپایی‌ها. این قطعنامه کارپایه‌ای برای به حساب آوردن آزادی‌های بنیادین در گفت‌وگوهای دوجانبه است. »

گزارشگران بدون مرز در ادامه به حملات اخیر مسئولان حکومتی و «نزدیکان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی» به «جامعه جهانی و اتحادیه اروپا» اشاره کرده و افزوده است حکومت ایران به‌ویژه از ماده ١٧ این قطعنامه عصبانی هستند. در این ماده خواسته شده است تا «هیأت‌های پارلمان اروپا به‌هنگام سفر به ایران متعهد به دیدار با منتقدان و مخالفان، نمایندگان جامعه مدنی و خانواده‌‌ها و زندانیان سیاسی، شوند.»

رضا معینی، مسئول دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز، این حملات را «بی‌اعتبار» خوانده و تأکید کرده است: «این حمله‌ها از سوی کسانی است که هیچ احترامی برای حقوق بین‌المللی ناظر بر حقوق بشر قائل نیستند.»

وی افزوده است: «با درخواست اجرای مفاد قرارداد هلسینکی علیه رژیمی اقتدارگرا، اتحادیه اروپا خواست‌های جامعه مدنی برای رعایت حقوق ‌انسانی را تشویق و به آن‌ها مشروعیت می‌بخشد.»

در بیانیه همچنین آمده است: «به‌نظر می‌رسد، اتحادیه اروپا بالاخره موضعی منطبق با وضعیت یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی اتحاذ کرده است. کشوری که با ۵۲ زندانی یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران است و ما خواهان آزادی بدون قید و شرط آن‌ها هستیم.»

سپس سازمان گزارشگران بدون مرز به آخرین نمونه‌ها از سرکوب و ادامه بازداشت فعالان رسانه‌ها و وب‌نگاران در ایران اشاره کرده است که در این میان بازداشت رؤیا صابری‌نژاد نوبخت، شهروند بریتانیایی – ایرانی‌تبار به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات اسلامی» در صفحه فیس‌بوک‌اش، از این نمونه‌هاست.

بیانیه آورده است: «رؤیا صابری‌نژاد نوبخت به ٢٠ شهروند وب‌نگار ایرانی پیوسته است که هم‌‌اکنون در زندان به‌سر می‌برند. قربانیانی که برای وادار شدن به “اعتراف” ماه‌ها در سلول انفرادی نگاهداری و شکنجه شده‌اند و سپس “اعتراف‌هایشان” در دادگاهی ناعادلانه علیه آن‌ها به‌کار گرفته شده است. مردان و زنانی که برای ابراز آزادنه نظر خود هزینه‌ای سنگین پرداخت کرده‌اند.»

گزارشگران بدون مرز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت بسیاری از فعالان رسانه‌ای که به‌گفته این نهاد «به شدت بیمار و در وضعیت خطرناکی به‌سر می‌برند»، به نام‌هایی چون حسین رونقی ملکی، محمدرضا پورشجری، مصطفی دانشجو، آرش هنرور شجاعی، حمیدرضا مرادی، محمد داوری، محمد صدیق کبودوند، سعید متین‌پور و افسین کرم‌پور اشاره کرده و به ادامه بازداشت علی‌اصغر هنرمند، عباس واحدی، علی‌رضا وزیری، نسیم نیک‌مهر، ملیحه نخعی، محمدحسین موسی‌زاده و سارا سجادپور، نویسندگان و اعضای کادر فنی سایت «نارنجی»، اعتراض کرده است.

اعضای کادر فنی سایت «نارنجی» ۱۲ آذرماه ١٣٩٢ از سوی سپاه پاسداران بازداشت شده بودند و هنوز اتهام و تاریخ برگزاری دادگاه این شهروند وب‌نگاران مشخص نشده است.

در رده‌بندی سال ۲۰۱۴ سازمان گزارشگران بدون مرز در مورد آزادی مطبوعات در جهان، ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی شناخته شد و از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار گرفت.

Share