Share

خانواده‌‌ عبدالرحمان، عباس و طه حیدریان، سه برادر عرب اهوازی که سال ۱۳۹۲ در مکان و تاریخ نامشخصی اعدام شدند، می‌گویند هنوز از محل دفن بستگان خود اطلاعی ندارند.

عبدالرحمان حیدریان، عباس حیدریان، طه حیدریان و علی شریفی در تاریخ ۱۹ خردادماه ۱۳۹۲ پس انتقال از زندان کارون اهواز اعدام شدند.

عبدالرحمان حیدریان، عباس حیدریان، طه حیدریان و علی شریفی در تاریخ ۱۹ خردادماه ۱۳۹۲ پس انتقال از زندان کارون اهواز اعدام شدند

به‌گزارش «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران»، عبدالرحمان حیدری، پسرعموی سه برادر اعدامی عرب اهوازی گفت که تاکنون مأموران اداره اطلاعات اهواز جنازه‌های این سه اعدامی را به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند و حتی به آن‌ها تاریخ دقیق اعدام را ابلاغ نکرده‌اند.

عبدالرحمان حیدریان ۲۱ ساله، عباس حیدریان ۲۴ ساله، طه حیدریان ۲۸ ساله و علی شریفی ۲۵ ساله در تاریخ ۱۹ خردادماه ۱۳۹۲ پس انتقال از زندان کارون اهواز اعدام شدند.

آن‌ها در روز ۳۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۰ در تظاهرات خیابانی در شهرک ملاشیه اهواز شرکت کرده بودند و در آن روز نیز بازداشت شدند. در آن تظاهرات یکی از افراد نیروی پلیس کشته شد.

این چهار زندانی به اتهام  قتل مأمور نیروی انتظامی بازداشت و به محاربه محکوم شدند. آن‌ها نزدیک به هشت ماه را در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر اهواز گذراندند و به‌گفته اعضای خانواده‌شان، در این مدت «شکنجه فیزیکی و روانی» شدند و در نهایت به اعدام محکوم شدند.

عبدالرحمان حیدری، پسرعموی سه برادر اعدامی گفت: «نمی‌دانیم قبر بچه‌هایمان کجاست و نمی‌دانیم در چه تاریخی اعدام شدند. نمی‌دانیم کجای این زمین باید بنشینیم و برایشان دعا کنیم، شمع روشن کنیم. نمی‌دانیم زیر کدام نقطه از خاک اهواز دفن شده‌اند. ما نمی‌دانیم و هیچ کس هم اعتنایی نمی‌کند که نمی‌دانیم.»

وی افزود: «تاکنون به‌صورت رسمی به آن‌ها گفته نشده که فرزندانشان اعدام شده‌اند. یکی از مأموران زندان کارون به آن‌ها شفاهی گفته که بچه‌هایشان اعدام شدند. اما ما حتی نمی‌دانیم دقیقا چه روزی اعدام شدند و در کجا دفن شده‌اند. حتی جنازه ها را هم تحویل ندادند.»

به‌گفته وی دلیل عدم اعلام تاریخ اعدام این زندانیان آن است که بازماندگان آن‌ها مراسم سالانه برایشان برگزار نکنند.

Share