Share

گزارش‌ها حاکی است که با وجود درخواست‌های دولت ایران برای انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی، این خواسته با استقبال رو‌به‌رو نشده است.

هیچ ایرانی در خارج از کشور نمی‌تواند وارد این وب‌سایت شود و ثبت نام انجام دهد.

روزنامه «اعتماد» چاپ تهران روز شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ در گزارشی نوشت: «صف‌های طولانی که این روزها در بانک‌ها برای گرفتن شماره حساب خانوار و در برخی مراکز ثبت نام یارانه‌ای برای ارائه اطلاعات اقتصادی خانوارها شکل گرفته، به نوعی حاکی از آن است که با وجود تلاش دولتی‌ها برای تشویق مردم به انصراف، بخش وسیعی از جامعه تمایلی به چشم‌پوشی از یارانه ماهانه خود ندارند.»

روزنامه اعتماد در عین حال گزارش داده که تنها بخشی از «نخبگان جامعه و مسئولان دولتی» از دریافت یارانه انصراف داده‌اند.

دولت ایران بارها از دریافت‌کنندگان یارانه‌ که درآمد بالاتری دارند، خواسته بود تا از دریافت آن انصراف دهند.  پیش از این چهارتن از مراجع تقلید شیعه، ناصر مکارم ‌شیرازی، جعفر سبحانی، حسین نوری‌همدانی و محمدعلی علوی گرگانی نیز برای منصرف کردن برخی یارانه بگیران غیرنیازمند فتوا داده بودند.

دور جدید ثبت‌نام از مردم برای پرداخت یارانه نقدی از روز ۲۰ فروردین آغاز شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون روحانی، رئیس جمهوری ایران، دوم فروردین در سفر کرمان  از تشکیل کمپینی به نام «نه به یارانه»‌ توسط برخی از دانشگاهیان، فرهنگان، ورزشکاران، پزشکان و سایر گروه‌های اجتماعی خبر داد که  مردم را به انصراف از دریافت یارانه فرا می‌خواند.

دولت حسن روحانی برای پرداخت یارانه نقدی ۱۰۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه دارد. بر اساس سیستم حذف یارانه ماهیانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی دریافت کرده است.

Share