Share

امیر میرزایی حکمتی، آمریکایی ایرانی‌تبار و عضو پیشین تفنگ‌داران دریایی ایالات متحده که حکم اعدام او به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده لغو شده بود، در دادگاه هم‌عرض به ده سال زندان محکوم شد. این خبر را وکیل وی محمود علیزاده طباطبایی اعلام کرد.

12April- Amir Hekmati.  jpg

امیر حکمتی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده

خبرگزاری «رویترز» به نقل از روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد که امیر حکمتی این‌بار به طور مخفیانه و به اتهام همکاری با ایالات متحده آمریکا محاکمه شده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» روز جمعه به نقل از محمود علیزاده طباطبایی، وکیل امیر حکمتی نوشته از سال ۲۰۱۱ درباره دادگاه مجدد و حکم زندان حکمتی از طرف مقامات رسمی ایران چیزی گفته نشد. نیویورک تایمز به نقل از علیزاده می‌گوید حکمتی توسط دادگاه انقلاب در ماه دسامبر به دلیل «همکاری عملی با دولت آمریکا» محکوم شد.

وزارت امورخارجه ایالات متحده این تحولات را تایید نکرده است اما تصریح کرده است که «آمریکا خواهان آزادی او است.»

حکمتی در مرداد ۱۳۹۰ و به اتهام جاسوسی  برای آمریکا بازداشت و پس از آن در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد. اتهامی که بستگان او و ایالات متحده رد می‌کنند.

یک مقام رسمی وزارت امور خارجه آمریکا به شرط ناشناس ماندن گفته «ما همچنان درباره سرنوشت آقای حکمتی که الان دوسال است به دلیل اتهام ساختگی جاسوسی در بازداشت به سر می برد، نگران هستیم. ما دوباره از مقامات ایرانی می‌خواهیم که او را آزاد  کنند تا در سلامت به خانواده خود بپیوندد.»

12April - alizadeh tabatabai

علیزاده طباطبایی وکیل امیر حکمتی گفته امکان آزادی حکمتی از زندان در عرض چند ماه وجود دارد.

روزنامه «تایمز» نیز از قول طباطبایی عنوان کرده که اگر ایالات متحده دست کم چند ایرانی زندانی در زندان‌های آمریکا را آزاد سازد، امکان آزادی حکمتی از زندان در عرض چند ماه وجود دارد. این روزنامه در ادامه می‌نویسد که طباطبایی نام زندانیان را اعلام نکرده است. این وکیل پایه یک دادگستری آزادی حکمتی را وابسته به عملکرد آمریکایی‌ها دانسته است.

وزارت اطلاعات ایران ۲۶ آذر ۱۳۹۰ اعلام کرده بود یک فرد ایرانی‌تبار را که برای آمریکا «جاسوسی» می‌کرده، بازداشت کرده است.

یک روز پس از انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات، تلویزیون دولتی ایران فیلمی از «اعترافات» امیر میرزایی حکمتی پخش کرد.

در این فیلم کوتاه، میرزایی حکمتی گفت: «نقشه آمریکایی‌ها برای دستگاه اطلاعاتی ایران این بود که ابتدا یک‌سری اطلاعات ارزشمند بدهند و بعد که وزارت اطلاعات ایران دید این اطلاعات خوب و با ارزش است با من تماس بگیرد تا آن‌ها بتوانند مأموران اطلاعاتی ایران را شناسایی بکنند.»

ایران می‌گوید میرزایی حکمتی با دریافت آموزش‌های خاص در پایگاه‌های آمریکا در عراق و افغانستان قصد داشته به به وزارت اطلاعات این کشور نفوذ و جاسوسی کند.

12April- dadgahe enghelab

حکم حکمتی همزمان با خودداری آمریکا از دادن ویزای ورود به نماینده ایران در سازمان ملل منتشر شد

با این حال خانواده او می‌گویند، حکمتی درحالی در ایران دستگیر شد که برای دیدن مادربزرگ خود به ایران سفرکرده بود. علی حکمتی، پدر امیر حکمتی گفته او «هرگز برای سازمان سیا کار نکرده است.»

در همین حال علیزاده طباطبایی درباره پرونده حکمتی افزود «اگر آمریکایی‌ها قصد خوب خود را نشان دهند، مسلما خیلی ساده‌تر می توان آقای حکمتی را آزاد کرد.»

طباطبایی با اشاره به حکم ده سال حبس تعزیری حکمتی گفته، او در گفتگویی که با مقامات قضایی داشته از دادگاه مجدد و محکومیت و حکم  جدید آگاه شده است. این روزنامه می نویسد طباطبایی، حکمتی را که اکنون در زندان اوین به سر می‌برد، از حکم آگاه کرده و این موضوع را به خانواده وی در میشیگان نیز اطلاع داده است.

پرونده میرزایی حکمتی از جمله موارد تحریک آمیز در روابط بین ایران و آمریکاست. خبر مربوط به  محکومیت حکمتی هم زمان با روزی منتشر می‌شود که آمریکا از دادن ویزای ورود به نماینده تعیین شده ایران در سازمان ملل، به خاطر نقشی که در گروگان گیری از آبان ۱۳۵۸ تا دی‌ماه ۱۳۵۹ داشته، خودداری کرده است.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ از نقض حکم اعدام امیر حکمتی در دیوان عالی کشور خبر داده بود. به گفته محسنی اژه‌ای پرونده متهم به شعبه هم‌عرض رفته بود.

میرزایی حکمتی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به عنوان پیاده نظام و مشاور زبانی و فرهنگی و آشنا با زبان های فارسی و عربی در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده و بخشی از وظایف خود را در عراق انجام داده است.

Share