Share

 فعالان حقوق بشر از اهواز می‌گویند که ده‌ها شهروند عرب در آستانه پانزدهم آوریل، سال‌روز اعتراضات به آنچه تغییر بافت جمعیتی مناطق عرب‌نشین خوانده شد، بازداشت شدند.

12April-arabian citizen-khozestn

پس از اعتراض‌های سال ۱۳۸۴ خورشیدی تقریباً هرسال اعتراض‌هایی در مناطق عرب‌نشین ایران صورت می‌گیرد

بنا به گزارش‌های منتشر شده، بیش از ۶۰ نفر در شهرهای آبادان، فلاحیه (شادگان)، اهواز و ماهشهر (خلفیه) توسط نیروهای دولتی بازداشت شدند.

به گزارش فعالان حقوق بشر از اهواز، اسامی برخی از بازداشت شدگان عبدالکریم زرگانی، جابر صخراوی، جاسم زرگانی، محمد زرگانی،  حسین زرگانی، عارف صرخی، مهدی حلفی، علی دبه حویزه و رضا زرگانی عنوان شده است.

همچنین کریم دحیمی فعال حقوق بشر به زمانه می‌گوید، بازداشت‌ها به روستاهای شهر اهواز نیز رسیده و نیروهای دولتی در روستای «تلبومه» در منطقه ملاثانی شمال شهر اهواز ۹ نفر را دستگیر کرده‌اند.

پس از اعتراض‌های فروردین سال ۱۳۸۴ خورشیدی، تقریباً هرسال در همین ماه، اعتراض‌ و گردهمایی‌هایی در مناطق عرب‌نشین ایران صورت می‌گیرد و به موازات آن شماری از شهروندان عرب بازداشت می‌شوند.

چند سال پیش، به دنبال انتشار نامه منسوب به دفتر ریاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اجرای برنامه‌هایی برای «تغییر جمعیتی استان خوزستان به زیان مردم عرب بومی در مناطق عرب‌نشین استان» گردهمایی‌هایی برگزار شد. اما دولت ایران وجود چنین برنامه‌هایی را تکذیب کرد و نامه منتشر شده را جعلی خواند.

Share