Share

نامه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به محمد نهاوندیان، رییس دفتر حسن روحانی، رییس جمهور ایران پیرامون دفن ریچارد فرای در اصفهان تکذیب شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا در خبر کوتاهی گزارش داد که یک منبع مطلع برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌ها درباره نامه‌نگاری محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه با محمد نهاوندیان رییس دفتر ریاست جمهوری درباره دفن پیکر ریچارد نلسون فرای، ایران شناس آمریکایی در اصفهان را تکذیب کرده است.

نامه نسبت داده شده به محمد جواد ظریف

نامه نسبت داده شده به محمد جواد ظریف

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اما از این «منبع مطلع» نام نبرد و نوشت که او در گفت‌و‌گو با این خبرگزاری گفته است «اصولاً وزیر امور خارجه از چنین حقی برخوردار نیست که چنین دستوری بدهد.»

کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی در نامه‌هایی به رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و استاندار اصفهان، خواستار همکاری دولت برای تحویل گرفتن پیکر ریچارد فرای، خاکسپاری او و ساخت آرامگاهی برای او در پل خواجو در اصفهان شده بود. در این میان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه هم به این نامه‌نگاری‌ها واکنش نشان داده بود و از محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی خواسته بود که وزارت امور خارجه را از تصمیم دولت مبنی بر دفن ریچارد فرای مطابق وصیت‌نامه‌اش در اصفهان اگاه کند.

برخی از رسانه‌های ایران تصویر نامه محمد جواد ظریف به رییس دفتر ریاست جمهوری را منتشر کرده بودند. اما، با این‌حال خبرگزاری جمهوری اسلامی وجود چنین نامه‌ای را تکذیب کرده است. وزیر امور خارجه از رییس دفتر ریاست جمهوری خواسته است، وزارت امور خارجه را از تصمیم دولت درباره دفن فرای در اصفهان آگاه کند، اما خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل «منبع مطلع» او را فاقد حق اطلاع یافتن از کیفیت تصمیم دولت در این‌باره دانسته‌ است.

ریچارد نلسون فرای یک ایرانشناس مطرح است که در ۷ فروردین ماه درگذشت. او وصیت کرده که در اصفهان، در پل خواجو در جوار آرامگار آرتور پوپ دفن شود. وصیت فرای به بحث‌هایی در رسانه‌های اصول‌گرایان افراطی دامن زد. عده‌ای او را به خیانت و جاسوسی متهم کردند. به زودی دامنه این بحث‌ها به صحن علنی مجلس کشیده شد، و سرانجام، پنجشنبه ۲۱ فروردین ماه (۱۰ آوریل) عده‌ای از اصول‌گرایان افراطی مقبره آرتور پوپ را آلوده کردند و در بیانیه‌ای تهدید کردند که اگر ریچارد فرای در اصفهان به خاک سپرده شود، جنازه او را خوراک سگان گرسنه خواهند کرد.

Share