Share

دولت اوکراین با توجه به تداوم اشغال مراکز دولتی در شرق این کشور، از سازمان ملل تقاضای کمک کرد. الکساندر تورچینف در گفتگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل خواهان اعزام سربازان کلاه آبی به اوکراین شد.

تصرف یک پاسگاه پلیس در شهر هورلیوکا توسط جدایی‌طلبان هواداران روسیه

الکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین پیشنهاد کرده که نیروهای مسلح این کشور با همکاری سربازان کلاه‌ آبی سازمان ملل، یک ماموریت مشترک ضدتروریستی انجام دهند. تورچینف با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اوکراین گفته است: «به این ترتیب کارشناسان و ناظران امکان خواهند یافت تا قانونی بودن اقدامات ما را مستقیما مشاهده کنند.»

دبیرکل سازمان ملل هنوز پاسخ روشنی به این پیشنهاد نداده است. او با در نظر گرفتن حق وتوی روسیه در شورای امنیت، شانس اندکی برای عملی شدن این پیشنهاد می‌بیند. بان کی‌مون در عین حال به دولت موقت اوکراین گفته که هر کاری از دستش برآید برای کاهش مسالمت‌آمیز بحران کنونی انجام خواهد داد.

این در حالی است که ناآرامی در شرق اوکراین رو به تشدید است. به موازات آن که تورچینف دست به دامان سازمان ملل شده، جدایی‌طلبان نیز از روسیه طلب کمک کرد‌ه‌اند. رهبران گروه‌های هوادار مسکو خواستار ان شد‌ه‌اند که پوتین از جمهوری آزاد دونتسک پشتیبانی کند.

کشورهای غربی اما اعتقاد دارند که این پشتیبانی مدت‌هاست وجود دارد. سخنگوی دولت آلمان از جمله گفته‌ است که به سختی می‌توان نیروهای اونیفورم‌پوش مسلح را گروه‌های خودجوش و مدنی به حساب آورد. سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز سخنان مشابهی به زبان آورده است.

این نخستین مرتبه است که دولت آلمان به این صراحت موضعی علیه روسیه می‌گیرد.

هم‌زمان با اشغال یک پاسگاه پلیس در دونتسک و اعلام همبستگی نیروهای ارتش منطقه با جدایی‌طلبان، ولادیمیر پوتین از گسترش هرج و مرج در شرق اوکراین، ابراز نگرانی جدی کرد

Share