Share

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر اسلامگرای ترکیه، پروژه جدیدی در سر می‌پروراند؛ این بار در مورد چگونگی نگاهداری اقلیت‌های جنسی که سر و کارشان به زندان می‌افتد و تفکیک آنها از دیگران.

Erdogan

اردوغان می‌گوید غرض از این طرح، محافظت از اقلیت‌های جنسی در زندان‌هاست.

مجرمان تراجنسی‌‌ و هم‌جنس‌گرا در ترکیه، از این پس در بندها و  زندان‌های جداگانه نگاهداری خواهند شد. دولت اردوغان می‌گوید این تصمیم را برای محافظت از محکومان یادشده گرفته است.

 بکیر بزداغ، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده که دولت اردوغان طرحی برای ساختن زندان‌های مخصوص دگرباشان جنسی در دست دارد. در این بازداشتگاه‌ها تنها متهمان و محکومان همجنس‌گرا و تراجنسی نگاهداری خواهند شد.

آن گونه که وزیر دادگستری ترکیه می‌گوید، از این پس هر متهمی هنگام ورود به بازداشتگاه باید گرایش جنسی خود را روشن سازد. متهمانی که اعلام کنند همجنس‌گرا هستند، باید از سایر زندانیان تفکیک و در سلول و بند مخصوص خود نگاهداری شوند.

بکیر بزداغ افزوده که در حال حاضر نیز این دسته از متهمان عمدتا جدا از سایر زندانیان نگاهداری می‌شوند.

«طرح بی‌منزلت کردن افراد»

ولی آق‌بابا، نماینده مخالف دولت در مجلس، از این طرح به شدت انتقاد کرده و آن را “ایزوله‌سازی مضاعف” زندانی خوانده است. آق بابا خطاب به وزیر داگستری ترکیه گفته است: « به جای آن که شرایط کنونی حبس برای زندانیان همجنسگرا، دوجنس‌گرا یا ترانس‌ها را بهبود بخشید، آنها را در خود زندان با انزوای دیگری روبرو می‌کنید.»

افه سونگون، فعال مدنی و مدیر تشکل “اسپود” در استانبول نیز این طرح را تشدید تبعیض علیه دگرباشان جنسی خوانده است. او گفته است: «معنای این طرح بی‌منزلت کردن افراد و مشروعیت نفرت‌پراکنی و ناحقی در قبال اقلیت‌های جنسی است.»

سونگون این توجیه را رد کرده که جداسازی زندانیان یاد شده برای حفظ جان آنهاست. او می‌گوید اگر چنین بود، باید مجازاتی برای تهاجم‌های کنونی علیه اقلیت‌های جنسی در زندان‌های ترکیه در نظر گرفته می‌شد؛ وانگهی در اغلب موارد کارکنان زندان در چنین تهاجم‌هایی شرکت داشته‌اند.

وزارت دادگستری ترکیه می‌گوید که تعداد زندانیان دگرباش جنسی در بازداشتگاه‌های ترکیه ۷۹ نفر است. طبعا تعداد واقعی این زندانیان به مراتب بیش از این است زیرا تاکنون پرس و جو از متهمان در مورد گرایش جنسی آنها اجباری نبوده است.

Share