Share

تنها هشت تن از ۱۲۹ دانش‌آموزان دختر نیجریایی که این هفته توسط شبه‌نظامیان «بوکو حرام» ربوده شده بودند، سرنوشت نامعلومی دارند. بر اساس گزارش ارتش نیجریه، در روز چهارشنبه سایر دانش‌آموزان آزاد شدند.

17april,nijeria,schoolgirl(1)

خشنوت‌های منسوب به گروه بوکو حرام از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ به مرگ ده هزار نفر انجامیده است

بنا بر گزارش سی.ان.ان، یکی از مهاجمان دستگیر شده است و یک عملیات جستجو برای اطمینان از سلامت سایر دانش‌آموزان در جریان است. مشخص نیست که دانش آموزان چگونه آزاد شده‌اند. همچنین از وضعیت سلامت آنها اطلاعی در دست نیست.

بوکو حرام، که یک گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرا و فعال در شمال شرقی نیجریه است، تحصیلات غربی را حرام می‌داند. رهبر این گروه در ویدئویی که در ۲۳ مارس منتشر شد، تهدید کرده بود که به مدارس حمله خواهد کرد، و دانش‌آموزان را خواهد ربود.

دوشنبه شب در حالی که دختران در خوابگاه‌ها خوابیده بودند، مردان مسلح وارد این دبیرستان دولتی شدند. شبه نظامیان، بعد از یک نزاع مسلحانه طولانی با سربازان، دانش‌آموزان را سوار اتوبوسها، ونها، و کامیونهای خود کردند و گریختند.

17april,nijeria,schoolgirl2(1)

بوکو حرام، که یک گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرا و فعال در شمال شرقی نیجریه است، تحصیلات غربی را حرام می‌داند

به علت حمله شبه نظامیان همه مدارس در استان بورنو سه هفته پیش از حادثه تعطیل شده بودند. اما زنان جوان بین ۱۶ تا ۱۸ سال برای امتحانات پایان ترم فراخوانده شده بودند.

دولت نیجریه در تلاش است که به نزاع‌های خونی میان مسلمانان شمال و مسیحیان جنوب پایان دهد؛ نزاع‌هایی که بنا بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر، از اوج‌گیری دوباره فعالیت‌های «بوکو حرام» در سال ۲۰۰۹ به کشته شدن جان ۳۰۰۰ نفر انجامیده است.

Share