Share

دیپلماتی که در آوریل سال ۱۹۹۴ ریاست شورای امنیت ملی را برعهده داشت، روز چهارشنبه (۱۶ آوریل / ۲۷ فروردین) به‌خاطر امتناع این شورا از به رسمیت شناختن وقوع «نسل‌کشی در رواندا» در آن زمان عذرخواهی کرد.

PICTURES OF KILLED PEOPLE ARE INSTALLED ON A WALL INSIDE THE GISOZI MEMORIAL  IN KIGALI

نسل‌کشی روآندا صد روز به طول کشید و حدود یک میلیون نفر کشته داشت

به گزارش آسوشیتد پرس، روز چهارشنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه‌ای به خاطر بیستمین سالگرد نسل‌کشی رواندا و بررسی تمهیدات این شورا برای جلوگیری از وقوع نسل‌کشی‌های جدید برگزار شد. کالین کیتینگ، سفیر سابق نیوزیلند، در این جلسه به خاطر سهل‌انگاری این شورا در آوریل ۱۹۹۴ و امتناع از انجام کار موثر برای جلوگیری از ادامه نسل‌کشی در رواندا عذرخواهی کرد.

کیتینگ خاطرنشان کرد که در آوریل ۱۹۹۴، وقتی یک ماه از آغاز نسل‌کشی گذشته بود، کشورهای نیوزیلند، نیجریه، جمهوری چک و اسپانیا قطع‌نامه‌ای برای محکومیت نسل‌کشی در رواندا پیشنهاد کردند که تحت حمایت آرژانتین و جیبوتی قرار داشت. آنها خواستار تقویت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در این کشور بودند. اما به زعم کیتینگ، اعضای دائمی و بسیار پرنفوذ شورای امنیت که دارای حق وتو بودند، مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند. فرانسه و ایالات متحده آمریکا در میان این مخالفان قرار داشتند.

17April,roanda2

شورای امنیت در طول نسل کشی روآندا به خروج بخش عمده‌ای از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل رأی داد

سامانتا پاور، سفیر آمریکا، تصدیق کرد که ایالات متحده حامی خارج‌کردن سربازان از رواندا و نه تقویت آنها بوده است، درحالی‌که تقویت سربازان سازمان ممکن بود جان هزاران نفر را نجات بخشد.

در این جلسه، شورای امنیت قطعنامه‌ای صادر کرد که از همه کشورها می‌خواهد تا علیه وقوع نسل‌کشی و مبارزه با آن متعهد باشند. طبق این قطعنامه، هرگونه انکار نسل‌کشی رواندا محکوم شده است.

این جلسه در حالی برگزار شد که طی آن علاوه بر قدردانی از تعهد سازمان ملل به تبدیل حقوق بشر به دغدغه اصلی خود، انتقادهای بسیاری نیز از ناتوانی این سازمان در جلوگیری از کشتار در سوریه، جمهوری آفریقای مرکزی، و جنوب سودان مطرح شد.

Share