Share

در پی فشارهای اخیر نیروهای مخالف دولت برای جلوگیری از دفن پیکر ریچارد فرای، ایران‌شناس آمریکایی، اکنون صحبت از «عقب‌نشینی» دولت در این‌باره می‌شود.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران: دولت جدید وصی ریچارد فرای محسوب نمی‌شود.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران: دولت جدید وصی ریچارد فرای محسوب نمی‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز پنج‌شنبه ۲۸فروردین‌ماه در حاشیه‌ بازدید از مراحل آماده‌سازی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره‌ سرنوشت دفن ریچارد فرای، گفت: «دولت جدید وصی ریچارد فرای محسوب نمی‌شود.»

جنتی افزود: «ممکن است هر کس وصیت کند جایی دفنش کنند، هر کس وصی ایشان است برود و به وصیت ایشان عمل کند.»

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس آمریکایی هفتم فروردین‌ماه سال جاری در ۹۴سالگی در شهر بوستون درگذشت. او بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود.

وی به دلیل علاقه‌اش به ایران وصیت کرده بود که در کنار زاینده‌رود دفن شود. محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت وقت ایران نیز قول داده بود که فرای در این محل دفن شود. اما دفن وی اکنون با مخالفت‌های جدی مخالفان دولت روبه‌رو شده است.

اکنون پس از گذشت ۲۱ روز از مرگ این شرق‌شناس، هنوز تصمیمی در این‌باره گرفته نشده است.

پیش از اظهارات وزیر ارشاد در این‌باره، دو روز پیش نیز یک منیع آگاه در کمیسیون فرهنگی مجلس که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از عقب‌نشینی دولت در این‌ مورد خبر داده بود.

این مبنع آگاه از تغییر تصمیم دولت یازدهم نسبت به دفن فرای در حاشیه زاینده‌رود خبر داد و گفت: «عقب‌نشینی دولت در این مسأله کار درستی نیست. اگرچه با توهین‌های صورت گرفته دفن ریچاد فرای دیگر در این مکان صحیح نیست.»

صحنه‌ای از اعتراض گروهی از اصول‌گرایان در نزدیکی آرامگاه آرتور پوپ در اصفهان

صحنه‌ای از اعتراض گروهی از اصول‌گرایان در نزدیکی آرامگاه آرتور پوپ در اصفهان

چند روز پیش نیز نامه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مبنی بر پیگیری وصیت ریچارد فرای از سوی منابع دولتی تکذیب شد.

در روزهای اخیر برخی از نمایندگان مجلس ایران بدون ارائه مدرکی، ریچارد فرای را «جاسوس» خوانده بودند و نیروهای تندرو اسلامی تجمع‌هایی در کنار مقبره آرتور آپهم پوپ، مورخ شهیر آمریکایی آثار هنری ایران، در اصفهان برگزار کردند که در آن با سر دادن شعار و دست‌نوشته‌هایی خواهان جلوگیری از دفن ریچاد فرای شدند.

روابط‌ عمومی سازمان میراث فرهنگی‏‌، صنایع دستی و گردشگری ایران نیز تنها به اعلام این‌که این مسأله توسط وزارت امور خارجه در حال پیگیری است و این سازمان در این زمینه موضع رسمی ندارد، بسنده کرد.

این در حالی است که برخی از اصولگرایان با دفن ریچارد فرای در کنار زاینده‌رود موافق‌اند.

علی مطهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یک هفته پیش از دولت خواست که اجازه دفن فرای در کنار زاینده‌رود را صادر کند.

علی مطهری گفت: «واکنش‌هایی که نسبت به فرای و دفن نشدن وی در زاینده‌رود وجود دارد مواضع کمیسیون فرهنگی مجلس نیست و شخصاً این موضوع را قبول ندارم.»

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، که مواضع دولت ایران را بازتاب می‌دهد روز پنج‌شنبه ۲۸فروردین‌ماه در مطلبی به تمجید از ریچارد فرای پرداخت و اعلام کرد همسر فرای که ایرانی است به‌تازگی گفته است در صورت ممکن نشدن دفن پیکر فرای در اصفهان، می‌توان وی را در نارنجستان قوام در شیراز دفن کرد.

به نظر می‌رسد مخالفان دفن پیکر ریچارد فرای، آمریکایی بودن وی را دلیل بر «جاسوس» بودن او می‌دانند و دفن این ایران‌شناس را به عرصه قدرت‌نمایی نیروهای خود تبدیل کرده‌اند.

دفن یا عدم دفن پیکر ریچارد فرای به عرصه زورآزمایی نیروهای درون حکومت ایران مبدل شده است و  اظهارات علی جنتی، وزیر ارشاد، نشانه‌ای از عقب‌نشینی دولت در این زمینه می‌تواند باشد.

Share