Share

در پی انتشار خبر حمله نیروهای امنیتی به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی هرگونه درگیری و ضرب و شتم زندانیان سیاسی این بند را توسط مأموران و زندانبانان تکذیب کرد.

غلامحسین اسماعیلی: بنا نداریم که به ادعاهای سایت‌های معارض که دروغ‌پراکنی علیه نظام می‌کنند پاسخگو باشیم.

غلامحسین اسماعیلی: بنا نداریم که به ادعاهای سایت‌های معارض که دروغ‌پراکنی علیه نظام می‌کنند پاسخگو باشیم

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، غلامحسین اسماعیلی این‌گونه خبرها را کار «ضدانقلاب‌» دانست و گفت: «ما به فرافکنی و شایعه‌سازی کاری نداریم.»

روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه، سایت کلمه گزارش داد در یورشی که مأموران وزارت اطلاعات ایران، اطلاعات سپاه پاسداران و بیش از ۱۰۰ نفر از سربازان گارد سازمان زندان‌ها به بند ۳۵۰ اوین انجام دادند، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و گروهی از آن‌ها به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

حمله مأموران پس از آن صورت گرفت که زندانیان نسبت به آن‌چه «برنامه خشن بازرسی» گزارش شده اعتراض کردند. این بازرسی بیش از پنج ساعت به طول انجامیده است و زندانیان تنها به سرودخوانی پرداخته بودند.

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز نوشت: «مأموران امنیتی که از کلیه مراحل فیلمبرداری می‌کردند، پس از اعتراض چند تن از زندانیان به نحوه برخوردشان دستور ضرب و شتم زندانیان سیاسی توسط سربازان گارد را صادر کرده و در این بین تعدادی از زندانیان سیاسی به‌شدت مجروح شدند.»

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی افزود براساس آیین‌نامه سازمان زندان‌ها ماهانه یک بار بازرسی نوبه‌ای صورت می‌گیرد و بازرسی روز گذشته نیز در این چارچوب بوده است.

غلامحسین اسماعیلی همچنین خبرهای مبنی بر زخمی شدن زندانیان سیاسی را نیز تکذیب کرد و گفت: «بنا نداریم که به ادعاهای سایت‌های معارض که دروغ‌پراکنی علیه نظام می‌کنند پاسخگو باشیم.»

سهراب سلیمانی، مدیر کل زندان‌های استان تهران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، تمام سخنان غلامحسین اسماعیلی را عینا تکرار کرد.

از سوی دیگر سایت کلمه در گزارش تازه‌ای نوشت زخمی شدگان حمله مأموران به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین از بیمارستان طالقانی تهران بازپس گرفته شده و به زندان بازگردانده شده‌اند.

«کلمه» افزوده است این اقدام «به‌منظور جلوگیری از رسوایی بیشتر رئیس سازمان زندان‌ها، شبانه صورت گرفته است.

این سایت در پاسخ به سخنان رئیس سازمان زندان‌ها نوشته است: «با سر زدن به حیاط و هواخوری بند ۳۵۰ و خون‌هایی که هنوز در حیاط شسته نشده و خشک شده است می‌توان فهمید که کذاب کیست.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز نسبت به این خبر واکنش نشان داد و از یورش مأموران امنیتی به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین ابراز نگرانی کرد و گفت این حمله در مورد امنیت زندانیان ترس و نگرانی به وجود آورده است.

Share