Share

کاترین اشتون، مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا از اسرائیل خواست تا شهرک‌سازی‌های جدید در کرانه باختری را متوقف کند.

19April_Israel-demolish-Palestine

اسرائیل تعداد زیادی از پناهگاه‌های مسکونی فلسطینیان را که با بودجه اتحادیه‌ اروپا ساخته شده بود، تخریب کرده است

اشتون از اسرائیل خواست تا ساختن شهرک‌های مسکونی جدید در کرانه‌ باختری رود اردن را متوقف کند و حسن نیت خود را برای پیشبرد مذاکرات صلح نشان دهد.

در بیانیه دفترکاترین اشتون، از تصمیم اسرائیل برای تصرف ناحیه‌ دیگری نزدیک شهرک گوش عتصیون در جنوب بیت‌لحم، با عنوان یک «نگرانی جدی» یاد شده است. اشتون خود افزوده است که تخریب ادامه‌دار املاک فلسطینیان و مصادره کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا به مردم این کشور بسیار نگران‌کننده است.

در اوایل ماه جاری، یکی از مقامات رسمی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اسرائیل به تخریب تعداد زیادی از پناهگاه‌های مسکونی دست زده است که به‌واسطه بودجه انسان‌دوستانه اتحادیه‌ اروپا در کرانه باختری نزدیک اورشلیم ساخته شده بودند.

19April-palestine-israel4(1)

اسرائیل در ماه مارس مفاد توافق‌نامه خود با طرف فلسطینی را نقض کرد

نگرانی‌های اتحادیه اروپا در شرایطی ابراز شده است که اسرائیل در ماه مارس مفاد توافق‌نامه خود با طرف فلسطینی را نقض کرد.

طبق توافق‌نامه‌ای که با کمک آمریکا بین دو طرف به امضا رسید، اسرائیل متعهد شده بود که ۱۰۴ زندانی فلسطینی اسیر از سال ۱۹۹۳ را آزاد کند.

با این حال اسرائیل در ماه گذشته از آزادی ۲۶ زندانی باقی‌مانده امتناع ورزید. همین امر موجب شد تا محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، تلاش برای پیوستن به ۱۵ معاهده و پیمان بین‌المللی را آغاز کند. این اختلاف‌ها به افزایش تنش‌ها بین اسرائیل و فلسطین دامن زده است.

Share