Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنان تازه‌ای از حقوق زنان سخن گفت. او مسأله اصلی زنان را نه اشتغال زنان که آرامش زنان در خانواده دانست و گفت ممنوعیت زنان از تحصیل در برخی از رشته‌ها ضدعدالت نیست و برابری جنسی زن و مرد حرف غلط غربی‌هاست.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: این‌که زنان برخی مشاغل را برعهده نگیرند ننگ و نقص نیست بلکه آن چیزی غلط است که متناسب با طبیعت الهی زن نباشد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: این‌که زنان برخی مشاغل را برعهده نگیرند ننگ و نقص نیست بلکه آن چیزی غلط است که متناسب با طبیعت الهی زن نباشد.

به‌گزارش منابع خبری ایران، آیت‌الله خامنه‌ای روز شنبه۳۰فروردین‌ماه در دیدار با گروهی از زنان به برداشت‌های غرب از حقوق زنان حمله کرد و گفت: «باید ذهن را از حرف‌های کلیشه‌ای غربی‌ها به کلی خالی کنیم.»

وی گفت: «غربی‌ها به دلایل مختلف، مسأله زن را بد فهمیده‌اند اما همان فهم غلط و تباه‌کننده را سکه رایج دنیا کرده‌اند و با هوچی‌گری، مجال حرف زدن به دیگران و مخالفان را نمی‌دهند.»

رهبر جمهوری اسلامی، برابری جنسی زن و مرد را «از جمله حرف‌های کاملاً غلط غرب» دانست و تأکید کرد: «باید از افکار غربی در مسائلی نظیر اشتغال و برابری جنسی کاملاً فاصله بگیریم.»

به‌گفته وی برابری همیشه به معنای عدالت نیست، عدالت همیشه حق است، اما برابری گاه «حق» است و گاه «باطل».

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین به مبانی نظری کنوانسیون‌های بین‌المللی در رابطه با حقوق زنان نیز تاخت و گفت: «اصرار غربی‌ها روی این زیربنای غلط، جامعه بشری را تباه می‌کند به همین دلیل برای دستیابی به نگاه صحیح و متوازن، باید از این مبانی برحذر بود.»

این نخستین بار نیست که مسئولان حکومت ایران مبانی حقوق بشر و حقوق زنان را که در کنوانسیون‌ها و مجامع بین‌المللی از آن‌ها به‌عنوان دستاورد مشترک مردم جهان نام می‌برند، «نگاه غربی» عنوان می‌کنند و ضمن رد آن‌ها مدعی ارائه «نگاهی برتر و انسانی‌تر» می‌شوند.

مسئولان حکومت ایران بارها نقض حقوق زنان، چه در قوانین حقوقی و جزایی کشور، چه در ارائه فرصت‌های برابر تحصیلی و شغلی و چه در نوع پوشش، حق قضاوت یا حق در دست گرفتن مسئولیت‌های بالای حکومتی را پایبندی به قوانین اسلام قلمداد کرده‌ و از آن دفاع کرده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود مسأله «خانواده» را اصلی‌ترین مسأله زنان دانست و گفت: «هر کس اگر مسأله زن را جدا از مسأله خانواده مورد بررسی قرار دهد در فهم مسأله و تشخیص علاج آن، دچار اختلال می‌شود.»

وی در همین رابطه افزود: «برخلاف برخی دیدگاه‌ها، اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست البته اشتغال و مدیریت مادام که با مسأله اصلی یعنی خانواده منافاتی پیدا نکند، ایرادی ندارد. مسأله خانواده به‌خصوص “سلامت، امنیت و آرامش زن در خانواده”، مسأله‌ای اصلی است که باید به آن پرداخت.»

آیت‌الله خامنه‌ای: باید ذهن را از حرف‌های کلیشه‌ای غربی‌ها درباره برابری جنسی زن و مرد به کلی خالی کنیم.

آیت‌الله خامنه‌ای: باید ذهن را از حرف‌های کلیشه‌ای غربی‌ها درباره برابری جنسی زن و مرد به کلی خالی کنیم.

آیت‌الله خامنه‌ای درباره «برابری جنسی زن و مرد» نیز گفت: «با کدام منطق باید زنان، که خداوند آنان را از لحاظ جسمی و عاطفی برای منطقه ویژه‌ای از زندگی آفریده است در عرصه‌هایی وارد کنیم که آن‌ها را دچار رنج و سختی می‌کند؟»

وی درباره تبعیض جنسیتی در تحصیل زنان در برخی رشته‌های تحصیلی دانشگاهی گفت: «اگر در این مسأله تفاوتی هم باشد ضدعدالت نیست چرا که نباید رشته‌های تحصیلی و مشاغلی که متناسب با طبیعت زنان نیست به آنان تحمیل شود.»

به‌گفته وی «این‌که زنان برخی مشاغل را برعهده نگیرند هیچ ننگ و نقصی نیست بلکه آن چیزی غلط است که متناسب با طبیعت الهی زن نباشد.»

سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان می‌شود که به‌تازگی مرکز آمار ایران نتایج آمارگیری خود از نیروی کار در پاییز سال ۹۲ را منتشر کرد که بر اساس آن نرخ بیکاری در بین مردان در سه ماهه پاییز ۵/ ۸ و نزد زنان ۳/ ۲۰ درصد بوده است.

همچنین شاخص مشارکت اقتصادی در میان مردان ۶۲/۱  درصد و در بین زنان  ۱۱/۳درصد محاسبه شده است.

این گزارش هم‌چنین نشان می‌د‌هد که پیشتازان بیکاری در پاییز سال ۹۲، زنان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ساله با ۸ /۴۶ درصد میزان بیکاری بوده‌اند.

در قوانین ایران کار کردن و کسب درآمد توسط زن مشروط است و ممکن است توسط شوهر محدود شود. در ماده ۱۱۱۷قانون مدنی آمده است:«شوهر می‎تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند.»

این ماده حق کلی زن برای کار کردن را انکار یا منع نمی‎کند، ولی به شوهر این حق را می‎دهد که زن را از حرفه یا شغل خاصی منع کند.

در ایران از سویی زنان نسبت به مردان، بیشترین قبولی را دانشگاه‌های کشور دارند اما از سوی دیگر رشته‌های تحصیلی برای آن‌ها محدود است و پس از تحصیل نیز از بازار کار مناسب برخوردار نیستند.

طبق قوانین ایران دو نوع مشکل شغلی برای زنان وجود دارد؛ یکی ممنوعیت برخی از مشاغل به‌دلیل منع شرعی و دینی است و دیگری مربوط به زن شاغل شوهردار است که کار آن‌ها بر خلاف مصالح خانوادگی قلمداد می‌شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای با عنوان «سیاست‌های اشتغال زنان در جمهوری اسلامی ایران» دارد که در آن شغل اصلی زن «همسری و مادری» عنوان شده است. این مصوبه در ماده پنج خود بر اساس نگاه دینی و شرعی مشاغل محدودی را برای زنان تعیین کرده و زنان حق ندارند در همه عرصه‌های شغلی فعالیت کنند.

Share